Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Chobotnice mohou mít několik otců zároveň, zjistili biologové

Chobotnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chobotnice - ilustrační foto. | foto: ČTK/AP

SANTIAGO DE COMPOSTELA (ŠPANĚLSKO)  Španělští biologové zjistili, že chobotnice mají několik otců současně. Mláďata těchto hlavonožců mohou mít tři či čtyři různé otce díky tomu, že samička je schopná "skladovat" živé spermatozoidy i po dobu deseti měsíců.

Píše o tom španělský deník El Mundo.

Vědci z univerzity v galicijském Santiagu de Compostela přišli na několikanásobné otcovství těchto měkkýšů při zkoumání, proč chobotnice chované v zajetí tloustnou. Biologové přitom zjišťovali genetický kód chobotnice a oplodňovací procesy jejich samiček.

Chobotnice se vždy páří s několika partnery
Samci těchto bezobratlých živočichů disponují modifikovaným třetím chapadlem na pravé straně, jež používají k zavedení shluků spermatu do samiček. Sperma pak v samičkách může zůstat naživu až deset měsíců.

Zástupci obou pohlaví se páří vždy s několika partnery - mezi samci jde o jakýsi druh konkurence, přičemž cílem je vypudit ze samičky sperma předchozího partnera a naopak v ní zanechat své geny.

Biologové po tomto zjištění zanalyzovali genotypy samiček i jejich vajíček.

"Získané poznatky naprosto vyvracejí dosavadní teorii a potvrzují několikanásobné otcovství chobotnic. To znamená, že ačkoliv poslední samec vytáhne ze samice shluky spermatu předchozího partnera, vždycky v těle samice část spermatu z předchozích kopulací zůstane," vysvětluje ve studii koordinátor projektu Manuel Rey Méndez. Podle získaných údajů nejméně dva samci byli úspěšní při oplodnění vajíček pocházejících ze stejné snůšky, zdůraznil.

Třetí samčí chapadlo se vývojem přizpůsobilo právě pro akt vytažení spermatu předchozího partnera, říká Méndez. Zdá se nicméně, že jeho funkčnost není stoprocentní, jelikož potomci chobotnice mohou mít tři nebo i čtyři různé otce.

Tento první důkaz několikanásobného otcovství chobotnic má zásadní význam a je nutné vzít v potaz genetické výzkumy populací pro zachování tohoto druhu i pro navrhování a řízení chovu chobotnic pobřežních, upozorňuje biolog.

V současnosti zatím nelze chovat plně chobotnice na průmyslové úrovni, přestože se to podařilo v rámci experimentů. Zkušenosti jsou jen s jejich tloustnutím v sádkách - poté, co jsou odloveny mladé kusy po dosažení zákonem stanovené velikosti, jsou krmeny v klecích pod kontrolou. Podle Komise evropských společenství musí mít vylovená chobotnice minimálně 750 gramů.

V tomto systému chobotnice dosahují úžasného přibírání na váze, a to natolik, že mohou za tři měsíce dorůst až tří kilogramů váhy.

Chobotnice pobřežní dorůstá velikosti 50 až 130 centimetrů, v tropických mořích až tří metrů. Dosahuje pak váhy až 25 kilogramů.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Velký a vybavený byt v Mor. Třebové
Velký a vybavený byt v Mor. Třebové

Školní, Moravská Třebová - Předměstí, okres Svitavy
2 400 000 Kč