Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dalajlama varuje Indii: kvůli tání ledovců ubývá vody

Dalajlama v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalajlama v Praze | foto: ČTK

DILLÍ Tibetský duchovní vůdce dalajlama v sobotu řekl, že Indie by se měla zabývat tajícími ledovci na tibetské plošině, protože vodu, která odtud stéká, používají miliony Indů. Odvolává se na čínské experty, kteří říkají, že tibetské ledovce mizejí rychleji než kdekoli jinde na světě.

Ekologii v Tibetu by podle něho měla být věnována zvláštní pozornost. "Je to velmi, velmi důležité," řekl dalajlama.

Ledovce jsou považovány za životně důležité zdroje pro asijské řeky, a to i pro Indus a Gangu. Pokud ledovce roztají, budou ohroženy dodávky vody do těchto regionů.

Na tibetské plošině, které se někdy přezdívá "střecha světa", činí podle vědeckých studií úbytek z objemu ledové masy každoročně sedm procent.

'Je to i v zájmu Číny,' řekl dalajlama
Vzhledem k tomu, že velké řeky stékají z tibetské plošiny a miliony Indů používají vodu z himálajských ledovců, "máte jistě určité právo projevit obavy o ekologii této plošiny", řekl dalajlama na shromáždění v Dillí uspořádaném na počest stého výročí narození někdejšího indického prezidenta Rámasvámího Vénkatarámana.

"Indie je svobodná země a myslím, že by se tím měla seriózněji zabývat, myslím, že je to důležité. Nemá to nic společného s politikou, je to v zájmu každého člověka, tedy i čínského lidu," řekl.

Zvyšující se poptávka vede k omezenému přístupu k pitné vodě v Indii i Číně, kde žije více než třetina obyvatelstva světa.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Nožem ozbrojený kohout v Indii usmrtil svého majitele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Nožem ozbrojený kohout v Indii usmrtil svého majitele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Nožem ozbrojený kohout v Indii usmrtil svého majitele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!