Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dětem hrozí kvůli internetu nebezpečí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: WikipediA/Koláž/Šimon/LN

V rámci projektu jaXmobilem, který již třetím rokem pořádá T-Mobile, byl v březnu tohoto roku proveden výzkum agenturou TNS AISA přinášející zajímavé informace o chování dětí na internetu a používání mobilního telefonu.

Z výzkumu, kterého se účastnily děti ve věku 9-17 let a jejich rodiče (330 rozhovorů ve stejném poměru) vyplývá, že děti na internetu komunikují především s lidmi, které osobně znají. Čtvrtina z nich však udržuje styky i s lidmi, které dobře nezná či je dokonce vůbec nepotkala. Každému pátému dítěti již někdy někdo neznámý nabídl prostřednictvím internetu setkání. Z oslovených šlo na schůzku necelá čtvrtina. Deset procent už někdy komunikovalo prostřednictvím mobilu s neznámým člověkem, což se většinou snaží před rodiči utajit.

Pětina dětí již byla oslovena někým cizím se žádostí o fotografii, 5 % má dokonce zkušenosti se žádostí o fotografii bez oblečení. Se šikanou prostřednictvím mobilního telefonu se setkalo 10 % respondentů, většinou však deklarují, že se to stalo „někomu jinému“.

Rizika spojená s mobilem jsou pro rodiče méně aktuální než ta související s klasickým internetem. S dětmi se o nich baví tři pětiny rodičů, ve škole se s touto problematikou setkaly pouze dvě pětiny žáků a studentů. Rodiče deklarují vysoký zájem o služby blokace ilegálních či nevhodných stránek na mobilu. Pokud by taková služba existovala, svým potomkům by ji pořídilo více než tři čtvrtiny z nich.

T-Mobile se proto rozhodl zavést aktivní opatření, které pomůže zvýšit bezpečí dětí při používání internetu. Jedná se o blokování dětské pornografie na základě databáze britské Internet Watch Foundation a zavedení tzv. dětského zámku, tedy služby, která zamezí přístup dětí k  obsahu, který pro ně není vhodný. Jedná se například o downloads, videa, hry, SMS nebo MMS info apod.

Podobnou službu nabízí nějakou dobu také Vodafone. "Ochrana dětí na internetu je pro nás velkou prioritou, proto jsme v červnu 2008 spustili službu Dětský profil. Tu mohou zdarma aktivovat rodiče svým dětem, aby je uchránili například před internetovými stránkami o drogách, násilí, alkoholu, od erotických seznamek a dalších pro děti nevhodných stránek. Naši zákazníci mají o službu velký zájem, každý měsíc ji svým dětem aktivují tisíce rodičů.", uvedl v e-mailové zprávě Miroslav Čepický, tiskový mluvčí Vodafonu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!