Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Fosilie plesiosaura roky skrývala embryo

Věda

  10:39
LOS ANGELES - Mořští ještěři plesiosauři, kteří se proháněli oceánskými vodami v období křídy, byli živorodí a v každém vrhu bylo jen jedno mládě. S tímto zjištěním přišli paleontologové po důkladném výzkumu fosilie, která je umístěna v muzeu přírodních věd v americkém Los Angeles.

Takto zřejmě před miliony let probíhal porod plesiosara Polycotylus latippinus. foto: Dinosaur Institute, Natural History Museum of Los Angeles

Fosilie dospělého exempláře plesiosara Polycotylus latippinus stará 78 milionů let byla objevena už v roce 1987 v Kansasu a byla vystavena v oddělení dinosaurů v losangeleském muzeu. Ostatky zhruba pětimetrové samice byly vtisknuté do 12 oddělených bloků, na nichž nikdo nekontroloval pozici.

Proto až tolik nezaráží, že si plodu tak dlouho nikdo nevšiml. Podrobný výzkum provedli až Frank Robin O' Keefe z Marshallovy univerzity v Západní Virginii společně s ředitelem muzea Luisem Chiappem při sestavování kostí.

Ostatky zhruba pětimetrové samice plesiosara Polycotylus latippinus skrývaly i kosti embrya.

Chiappe si s O'Keefem všimli, že dvě desítky obratlů, ramenní, pánevní a další kosti patří výrazně menšímu jedinci. Zjistili, že jde o zkamenělinu samice, v jejíchž útrobách zůstalo embryo.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemohlo jít o spolknutou kořist vzhledem k tomu, že kosti mláděte nenesly jediný škrábanec od zubů a také nebyl plod zcela vyvinutý.

Příliš těžkopádní na kladení vajec

Vědecká obec už v minulosti tušila, že plesiosauři mohli rodit ve vodě živá mláďata. Byli podle ní příliš těžkopádní, aby se vyplazili na břeh a nakladli tam vejce. Tohle je ale první důkaz pro její teorii.

Tito predátoři, jejichž některé druhy mohly dorůst až přes 20 metrů délky, rodili do vody už poměrně velkého jedince. "Nejen že jsme ověřili, že nekladli vejce, ale velikost jediného novorozence napovídá, že se o něj matka po narození (zřejmě) starala," vysvětlil Chiappe.

ČTĚTE TAKÉ:

Tato hypotéza odpovídá tomu, co se děje v přírodě i dnes - konkrétně u živočichů, kteří rodí velká mláďata a mají k nim mateřský přístup. Podobné chování lze pozorovat u velryb či delfínů.

Plesiosauři vyhynuli před 65 miliony let společně s dinosaury. Na rozdíl od nich, kteří mají v dnešní době potomky v podobě ptáků, po plesiosaurech, ač byli velmi četní, žádná linie nezůstala.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.