Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Jak zavřít tunel plný krve

Když se český novinář dostane do křížku se státní mocí, která nemá zrovna nejčistší svědomí, začnou se dít věci, nad kterými se musíme ptát, jaký že se píše rok a v jaké zemi to žijeme.

Jan Urban, český novinář a bývalý disident, provozoval více než tři čtvrtě roku web www.tunelplnykrve.cz, kde se věnoval rozkrývání kauzy Diag Human. Ta je sama o sobě daleko složitější, než aby ji dokázala postihnout jedna reportáž nebo novinový článek, a proto lze takovou snahu jen a jen uvítat. Činnost webu jako celku však byla pozastavena a to na žádost Policie ČR, protože se na něm měl nacházet utajovaný dokument. Znovu se tak rozvířila diskuse o svobodě slova na internetu.

Zkusme chvíli uvažovat, že onen zveřejněný dokument byl skutečně utajený a utajený oprávněně, to znamená, že by skutečnosti v něm uvedené mohly někomu nebo něčemu uškodit. V takovém případě je povinností policie konat. Mnoho otazníků se nad případem vznáší dál.

Proč rovnou celý web? Asi nejpalčivější otázka se vkrádá do mysli jako první. Představte si analogii: v diskusi na nějakém velkém serveru někdo pod článkem zveřejní svůj neonacistický názor, který nějakým způsobem ujde pozornosti administrátorů. Policie by pak měla celý server, celou doménu podle stejného metru odstavit z provozu.

Ona už vůbec aktivita v této oblasti vyvolává úžas: na webu můžete najít desítky stránek neonacistických hnutí, různé formy nelegální pornografie, pirátské stránky stejně tak jako zjevné podvody a policie? Nemá počítače, nemá lidi, nemá legislativní prostředky u stránek umístěných v zahraničí. Když je ovšem potřeba došlápnout si na jednoho novináře, jde to rázem snadno. A navíc bez jakékoli předchozí výzvy nebo snahy vyřešit celý problém domluvou.

Celá kauza tak vyvolává dojem, že se panu Urbanovi podařilo někomu šlápnout na kuří oko, což je nejvyšší meta práce každého investigativního žurnalisty. Pro bývalého disidenta musí být obzvláště těžké sledovat, jak cenzura dobře funguje i po dvaceti letech od revoluce.

Avšak ať v pozadí stojí kdokoli, svým záměrem vyvolal přesný opak. Ukazuje se, že kauza je stále živá a stále má někdo důvody něco tajit. Proč a kdo, to už je jiná otázka a doufejme, že se Jan Urban a jemu podobní jednou doberou odpovědi.

Nejvíce by mě ale zajímalo, jak si česká policie poradí s tím, že Google uchovává ve své paměti obraz stránek včetně inkriminovaného dokumentu. Vypnou čeští policisté nakonec i celý Google?

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz