8. července 2009 10:40 Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Kolaps jako znamení úspěchu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: shutterstock.com

Když zkolabuje nějaký systém, stane se nedostupným a nepoužitelným, považuje se to za selhání a ostudu, která by se neměla objevovat. Co se ale na situaci podívat z jiného úhlu – kolaps internetových stránek je pro jejich tvůrce tím největším vyznamenáním.

Případ první: Vladimír Železný se ve svém pořadu Volejte řediteli chce pochlubit novými internetovými stránkami televize. Oznámí jejich adresu a na závěr (hned poté, co uklidní vzrušené volající, že Dallas bude pokračovat) slibuje jejich prezentaci. Co se ale nestane – stránky jsou nedostupné, horko těžko se načte ta úvodní. Vysvětlení je přitom jednoduché: už v dobách, kdy Nova vysílala z Měšťanské besedy, se našlo dost lidí, kteří měli zároveň zapnutou televizi i internet.

Případ druhý: bývalý disident Stanislav Penc zveřejnil na webu záznamy StB, protože oficiální místa podle něj nečiní v této otázce dost. I dvacet let po revoluci to vyvolá takový zájem, že brzy po spuštění vás místo úvodní stránky přivítá text: „Díky obrovskému zájmu uživatelů došlo před polednem k havárii serveru...“ Nelze si nevšimnou stylisticky chybně použitého slova „díky“ namísto „kvůli“. Zatímco normálně by taková záměna byla považována za chybu, zde dává větě zcela jiný rozměr – jako by říkala: „Děkujeme za váš zájem, který shodil server, a přinesl tak ještě větší publicitu.“

Případ třetí a čtvrtý: ať už se jedná o inauguraci prvního afroamerického prezidenta anebo pohřeb krále popu, vždy jsou to události, u nichž chce být mnoho lidí. Když ne fyzicky, tak alespoň zprostředkovaně. Třeba prostřednictvím internetu. Vždy, když se chystá podobná událost, varují někteří, že by to mohlo vést „k zahlcení linek“ a dokonce i „zhroucení internetu“.

To se však prozatím nestalo. A další šance nastane zřejmě až v době, kdy budou přistávat první lidé na Marsu. To už by nějaký ten kolaps způsobit mohlo.

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz