Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Návrat ke kořenům

USB disky se mohou stát snadným zdrojem nákazy stejně jako dříve diskety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy USB disky se mohou stát snadným zdrojem nákazy stejně jako dříve diskety. | foto: Reprofoto

Historie se opakuje – o tomto tvrzení můžeme pochybovat asi jako o tom, že zítra ráno opět vyjde slunce. Ale je zajímavé pozorovat, kde všude dojde svého uplatnění. Aneb co mají společné tříapůlpalcové diskety s dnešními USB disky?

Psal se červen roku 1994. V nesnesitelně horké počítačové učebně se kolem posledních výkřiků techniky (PC s procesorem 486) kupí nadšení mladí fandové výpočetní techniky. Právě probíhá poslední hodina odpoledního kroužku informatiky, která je věnována virům a ochraně před nimi. Vrcholem celé hodiny je sestavení přesného příkazu v MS-DOSU, který spustí antivirový program a nechá jej otestovat vloženou disketu v mechanice A:. To je totiž nejčastější způsob, jakým se v té době mezi počítači přenášela infekce.

Jak plynul čas, tento způsob výměny dat upadl v zapomnění, což se projevovalo tak, že jste si občas mohli přečíst blog nějakého zoufalého počítačového nadšence, jemuž úředníci v bance nutili certifikát na disketě, kterou jeho supermoderní počítač nezvládá přečíst.

To je samo o sobě dalším námětem k přemýšlení. Když vyhrabete ze země několik tisíc let staré destičky s klínovým písmem, pak je otázka přečtení pouze znalostí kódu. Co ale dělat, když na dně šuplíku najdete balíček disket, u kterých zrovna není uschována patřičná mechanika?

Ale zpět k tématu: jak šel čas, viry se začaly stěhovat z disket do mailů, infikovaných spořičů obrazovky nebo nejnověji na Facebook. Ale jak ukazují bezpečnostní analýzy loňského roku, každá pátá až desátá nákaza se rozšíří prostřednictvím USB disku. Stačí šikovně napsaný autorun.inf, který začne provádět příkazy hned po připojení disku a neštěstí je rázem na světě.

Takže pokud onen dům dětí a mládeže ještě stojí a stále se v něm provozují počítačové kurzy, určitě se v něm mladí adepti učí, jak vypnout automatické spouštění externích disků a jak je prověřit antivirovým programem. Příkazová řádek nahradilo Aero, ale jinak se nic nezměnilo. Opatrnosti není nazbyt v žádné době.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.