Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Sekunda nebo minuta? A není to jedno?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: timesonline.typepad.com

Dlouho jsme se těšili na to, až nějaký operátor představí účtování 1+1. Konečně jsme se dočkali, radost nám ale kalí fakt, že mluvíme o minutách, nikoli o sekundách.

Když se ještě telefonovalo z analogových pevných linek, nikoho ani nejspíš nenapadlo přemýšlet nad způsobem tarifikace. Platilo se tehdy za impuls, který byl různě dlouhý podle denní a týdenní doby a podle místa, kam jste volali. Lidé tehdy ještě moc netelefonovali, monopolní Telecom se svou účtovací politikou nijak zvlášť nechlubil a lidé byli nakonec rádi, že vůbec nějaký telefon mají, a tak si ani moc nestěžovali.

Je však s podivem, jak podobné manýry, kdy ani pořádně nevíte, za co platíte, přetrvávají až do dnešních dnů. Prostě proto, že je to pro operátory výhodné. Ano, tušíte správně, na scénu se opět dostává otázka tarifikace.

Po víceméně divokých začátcích se tak nějak ustálilo, že se bude platit první provolaná minuta a všechno nad tento rámec po jednotlivých sekundách. Občas to sice vyvolalo bouři nevole, zvláště když vám takto několikrát po sobě spadl hovor do hlasové schránky, ale jak se zvyšovala životní úroveň, klesaly ceny hovorů a lidé se naučili vypínat své virtuální záznamníky, moc nesouhlasných názorů už slyšet nebylo.

A to je pro operátory vítaná příležitost, jak vyzkoušet, co všechno zákazník vydrží. Nejdříve se začalo experimentovat s tarifikací 30+30, která samozřejmě může být pro zákazníka výhodnější. Proč ale dělat věci složitě, když můžeme mít 60+30, samozřejmě výměnou za nějakou na první pohled výhodnou minutovou cenu. No a když zajdeme až tak daleko, tak proč rovnou nezavést tarifikaci po minutách, že?

Jen považte ty výhody pro zákazníka: hned po skončení hovoru si může i bez kalkulačky vypočíst, kolik provolal a stejně snadno si může zjistit, kolik mu ještě zbývá volných minut. No není to úžasné?
Celou dobu, co se jako novinář věnuji mobilním komunikacím, jsem se těšil na okamžik, kdy budu moci napsat, že některý z operátorů zavedl účtování 1+1, tedy hned od začátku pro provolaných sekundách. Toto přání se mi plní, ale v poněkud bizarní podobě: na českém trhu máme nově skutečně tarif s účtováním 1+1, mluvíme ale o minutách.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.