Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Velká očekávání

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SiemensReprofoto

Přestože se začátek prodeje T-Mobile G1, prvního telefonu postaveného na platformě Android, plánuje až na 22. října, už nyní se registruje první úspěch. Americký T-Mobile se totiž pochlubil jedním a půl milionem závazných objednávek, přičemž každý den přibývají další.

I přes velikost amerického trhu se jedná o nevídané číslo, které však vzbuzuje mnoho otázek. Jak může produkt, který se ještě neprodává, neprošel žádným zevrubným novinářským testováním a nejsou k němu ohlasy odborné i laické veřejnosti, vyvolat takový zájem?

Jistou roli zde samozřejmě může hrát síla značky a spokojenost s jinými produkty, pod které se podepsal Google. Ale operační systém pro mobilní telefony, to je přeci jenom trochu jiný šálek kávy. A všechny informace, které prozatím máme, pocházejí pouze z marketingových oddělení.

Výběr tak zásadního kusu spotřební elektroniky, jakým mobilní telefon bezesporu je, přitom není nic jednoduchého. Pokud chcete mít skutečnou jistotu, že nešlápnete vedle, musíte pročíst několik recenzí (a pro jistotu přidat i nějakou zahraniční), prostudovat desítky stránek fór s uživatelskými zkušenostmi, vyzkoušet si přístroj u známého nebo v obchodě a v případě novinky ještě vydržet pár týdnů až měsíců než klesne původní nadsazená cena a objeví se firmware bez vážnějších chyb.

Toto všechno je miliónu a půl amerických zákazníků zcela zjevně cizí. Pravda, v případě neúspěchu je ztracených 179 dolarů za telefon příliš trápit nebude, horší to bude s dvouletým úvazkem u operátora.

Najednou se v plné síle odhaluje síla marketingu a značky, kterou některé firmy disponují. Postačí, když na krabici s čímkoli přilepí svoje logo a hned se začnou tvořit pořadníky. A ať už z krabice vybalíte cokoli, spousta lidí to začne bezmezně obdivovat a vychvalovat jako císařovy nové šaty.

Zdá se tedy, že potřeba něčemu bezmezně důvěřovat je antropologickou konstantou provázející lidstvo od vzniku prvních náboženství. Dnešní doba na ní umí akorát dobře vydělávat.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?