Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Google a Sony nabízejí na internetu milion digitálních knih

Elektronická čtečka knih Sony PRS-505. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronická čtečka knih Sony PRS-505. | foto: SonyReprofoto

Více než milion knih převedených do digitalizované podoby v rámci projektu Google Books nabízí firma Sony ke stažení z internetu. Všechny nabízené knihy patří podle agentury Reuters do veřejně dostupných fondů nechráněných autorskými právy.

Aby si uživatelé mohli číst e-khihy, na něž se již nevztahuje autorský zákon (klasická díla staršího data, lidová tvorba, zákoníky, ...), musejí si nejprve nainstalovat softwarovou aplikaci, která jim umožní listovat katalogem a stáhnout si některou z nabízených knih. Prostřednictvím volně staženého programu je pak nutné založení internetového účtu u společnosti Sony.

Registrace je v současné době určena pouze pro americké uživatele, provést ji však mohou i čtenáři z jiných zemí. Musí však do políčka země vyplnit United States. Elektronické knihy lze pak číst buď na počítači nebo ve "čtečkách" Sony PRS-505 a PRS-700, které jsou k dostání také v České republice.

     

Oznámení je považováno za pokračování bitvy, která v poslední době probíhá mezi firmami Sony, Amazon.com, Barnes & Noble a dalšími. Ty se snaží posílit svou nabídku, aby uspokojily rostoucí poptávku po knihách pro elektronické čtečky, v nichž je možné digitalizované knihy uložit a číst. Ačkoli tato zařízení zatím lákají jen část čtenářů, firmy se snaží už nyní podchytit trend, z nějž by časem mohly plynout podstatné zisky.

Sony uvádí, že díky spolupráci s Google Books nyní nabízí největší a nejucelenější škálu elektronických knih, které jsou na trhu k mání.Americký prodejce knih Barnes & Noble minulý týden oznámil, že má k dispozici více než 700.000 titulů, do nichž zahrnuje i více než půl milionu veřejně dostupných děl z Googlu.Amazon nabízí více než 300.000 titulů. Toto internetové knihkupectví sídlící v Seattlu zatím odmítlo komentovat, zda plánuje do své nabídky zařadit i tituly z Googlu. Amazon v loňském roce představil vlastní čtečku elektronických knih pod značkou Kindle.

Největším zdrojem elektronických knih v českém jazyce je portál Palmknihy.cz, kde se nachází přes 3,6 tisíce volně dostupných knižních titulů. Cílem tohoto projektu je distribuce textů pro přenosná zařízení. Od roku 2000 bylo odtud staženo více než 5 miliónů knih.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...