Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hormonální synonymum krásy?

Dvojice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojice | foto: Lidové noviny

Manželé a partneři přitažlivých žen už nemusí obraz svého strachu z odchodu partnerky hledat jenom v krásné literatuře. Pokud se cítí spíše racionálně založeni, mohou se najít ve strohých formulacích časopisu Biology Letters.

Práce evoluční psycholožky Kristiny Durantové z University of Texas skutečně potvrzuje, že atraktivní ženy jsou spíše připraveny opustit současného partnera, pokud nesplňuje jejich požadavky. A ty bývají - to už lze považovat za prokázané - vyšší než průměrné.

Hormon „útlých pasů a ňader dmoucích“
Estradiol patří do trojce hlavních ženských pohlavních hormonů estrogenů a jeho vliv je u řady druhů klíčový pro plodnost i chování. U lidí ovlivňuje například pravděpodobnost početí, takže se dá v populaci vysledovat souvislost mezi jeho množstvím v těle a počtem dětí.

Důsledky estradiolu se ale zdají být mnohem různorodější. Dvě nedávné polské studie našly souvislost mezi jeho hladinou a hned několika ženskými rysy, které muži pokládají za přitažlivé: velikostí ňader, poměrem obvodu stehen a pasu a také výskytem drobných náhodných odchylek od symetrické stavby těla. stranovou symetrií těla. Poslední zmíněná „veličina“ může znít poněkud netradičně, ale podle evolučních biologů je odrazem schopnosti organismu vypořádat se s nástrahami prostředí.

V těchto souvislostech pak Kristina Durantová připravila pokus, kterého se zúčastnilo 52 studentek v průměrném věku přibližně 19,5 roku. U všech nechali vědci zjistit hladinu estradiolu - aby se vyhnuli případnému zkreslení, tak to udělali dvakrát. Jak ve fázi, kdy je šance na oplodnění nejvyšší tak v době, kdy je naopak nejnižší.

Zbytek testu tvořil dotazník s několika úkoly. V první řadě ženy určovaly, za jak přitažlivé se považují. Durantová předpokládala, že objeví souvislost mezi hladinou estradiolu a „sebevědomím“. Tato hypotéza se potvrdila.

Subjektivní hodnocení měla ještě zkorigovat „nezávislá porota“ složená ze sedmi žen a dvou mužů. Řídili se jenom fotografiemi účastnic, ale dospěli k velmi podobným výsledkům. Na špici se znovu objevovaly ženy s vysokou hladinou estradiolu. Podobné výsledky už přinesly ale i starší studie zabývající se atraktivitou tváře.

Účastnice pokusu dále vyplňovaly dotazník, který měl specifikovat jejich partnerské chování. Durantová s kolegy zahájila studii s hypotézou, že estradiolem „nabité“ ženy budou mít za život více partnerů, budou přístupnější novým nabídkám a méně spokojeny se svými současnými partnery.

Ne vše se potvrdilo, přiznávají vědci. Vyšší hladina estradiolu nezvyšuje pravděpodobnost, že je žena nespokojena s partnerem.

Přesto se ukázalo, že takové ženy mívají větší počet vztahů za život. Ovšem ne krátkodobých. Výsledky tak jenom potvrzují, že atraktivní ženy - většinou tedy patrně ty s vysokou hladinou estradiolu - nemají nouzi o vážné nabídky a jejich rozhodování tomu odpovídá. Pokud partner nevyhovuje, neváhají ho vyměnit.

Otázkou je, zda byla dříve slepice, nebo vejce: „Jde o korelační studii, která nemůže rozhodnout o směru vlivů, tedy co je příčinou a co následkem,“ poznamenává Jan Havlíček z Katedry antropologie Fakulty humanitních studií UK. „I když se předpokládá, že estradiol ovlivňuje psychiku než opačně.“

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...