Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hradiště v Plzni zajímá archeology, zkoumají pravěkou lokalitu

Archeologové při práci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové při práci | foto: ČTK

PLZEŇ Archeology v Plzni zajímá unikátní pravěká lokalita na okraji města, zkoumají oblast ležící u Hradiště nedaleko čtvrti Slovany. Vědcům území, na němž se v pravěku a raném středověku nacházelo mohutné hradiště, pomůže doložit vývoj osídlení v Plzni a nejbližším okolí, rekonstruovat tehdejší vývoj životního prostředí, ukázat, jak lidé reagovali na změny přírodních podmínek nebo jak reagovala příroda na změny osídlení, řekl Ladislav Šmejda z katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity.

"Přestože je lokalita známa už asi 150 let, dělalo se tam dosud relativně málo archeologických výzkumů. Přitom je dost významná, není výrazně poškozena zástavbou," uvedl. Podobných míst tohoto typu je v Plzni a v jejím nejbližším okolí velice málo.

ČTĚTE TAKÉ:

Hradiště bývá považováno za centrální místo v rámci tehdejšího osídlení. Archeologové, kteří oblast zkoumají druhým rokem, už provedli takzvaný řez valem neboli opevněním lokality. "Člověk si to ale nesmí představovat jako například stojící hradbu, je to rozvalené, dělá to jen takovou terénní vlnu. Provedli jsme průkop napříč, tedy jako z interiéru do exteriéru, zkoumali jsme, jak jsou na sobě srovnané archeologické vrstvy," uvedl.

Keramika i úlomky bronzu

Vědci analyzují, z jakého období jednotlivé vrstvy pocházejí, zabývají se i stářím nalezené keramiky. Našli také několik fragmentů bronzových předmětů z doby bronzové, zuhelnatělá semena rostlin, uhlíky dřevin, mezi nálezy jsou i zvířecí kosti svědčící o stravě tehdejších obyvatel.

Podle Šmejdy se smysl těchto lokalit zkoumá. Jeden z významů mohl být vojenský, další uvažuje o hradišti jako o monumentální symbolické architektuře, jež prezentovala schopnosti místních obyvatel. "Nic většího se tehdy nestavělo. Uvažuje se i o tom, že se z těchto lokalit kontrolovala řemeslná výroba, mohla tu sídlit tehdejší elita a podobně," uvedl.

Na projekt získali vědci podporu z Evropské unie, končit budou na jaře příštího roku. Do té doby zpracují získaná data, k tématu chystají vědecké články a publikace. Vzhledem k zájmu místních by chtěli připravit také populárně naučný text. Plánují umístit v terénu i tabuli s informacemi k lokalitě a s výsledky výzkumu.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.