Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hrajeme: Hedgewars

Hedgewars. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hedgewars. | foto: Hedgewars ProjectReprofoto

Jsou hry, jimž jejich popularita zajistila nesmrtelnost projevující se v neutuchajícím vydávání nových a nových verzí, předělávek a klonů. Patří mezi ně i strategická klasika Worms, která se dočkala nového zpracování, jež však zachovává původní atmosféru.

Takové hry jsou staré skoro jako počítače samy. Jedna z nejstarších se jmenuje Scorched Earth. Dva hráči v ní ovládají dva týmy tanků, které se snaží se navzájem zničit. Problém však spočívá v tom, že obvykle stojí na opačných úpatích kopce, takže je potřeba využít všech znalostí balistiky.

Hedgewars

Na to navazují první Worms a přidávají rovněž spoustu vylepšení. Neosobní děla a taky nahradili roztomilí červíci, jejich arzenál se rovněž velice rozšířil. K základním bazukám přibyly granáty, kulomety, různé výbušniny a nechyběly ani prostředky pro boj zblízka. Některé zbraně byly opravdu extrémní – například vybuchující ovce.  Velká pozornost byla rovněž věnována způsobům přepravy: červ mohl šplhat po lanech, kopat do země, stavět si můstky nebo se teleportovat pryč. A jako vrchol veškerého válečného běsnění bylo možno přivolat letecký útok. Přítomnost a množství jednotlivých zbraní bylo možno definovat před bitvou, během ní se pak snášely nové zásoby z nebe.

Hedgewars

To vše Hedgewars zachovávají, tedy až na zmiňované červíky, které nahradili ježci. Nic to však nemění zábavě, se kterou se budete znovu a znovu vrhat do nových střetnutí. Významným vylepšením totiž prošel design úrovní a to nejenom po stránce vizuální (jedná se mnohdy o opravdu zajímavé kousky), ale také strategické. Někdy se můžete schovat za hromadu hlíny, jindy se bude celá hra odehrávat nad otevřeným mořem, a rozhodnout tak může jediná přesná střela.

Nejdůležitějším aspektem tohoto druhu her je otázka, s kým se střetnete. Zde nabízejí Hedgewars všechny možné odpovědi. Můžete změřit své síly jak s protivníkem ovládaným počítačem (který je mimochodem velice inteligentní a rozhodně vám nedá nic zadarmo), tak si i přizvat živého spoluhráče k jednomu počítači. Kdo to někdy zažil se určitě ztotožní s názorem, že je to daleko větší zábava, než využít poslední možnost – zahrát si přes síť.

Hedgewars

Hedgewars se skutečně povedly. Z dlouhé řady nejrůznějších verzí této hry sahají neomylně po období, kdy byla hratelnost na nejvyšší úrovni a předělávají jej do moderního hávu. Vynechávají však při tom hlouposti, které by byly jen na obtíž (např. trojrozměrný pohled). Hra se tak velmi snadno může stát jak spouštědlem nostalgického vzpomínání u zkušenějších hráčů, tak něčím úžasným a novým pro ty méně znalé. Obě dvě skupiny se však zcela jistě budou nesmírně dobře bavit.

Domácí stránka projektu

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...