29. prosince 2009 19:08 Lidovky.cz > Relax > Věda

Japonci vyšlechtili červenou rybu s průhlednou kůží

Japonci vyšlechtili červenou rybu s průhlednou kůží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonci vyšlechtili červenou rybu s průhlednou kůží. | foto: AFP

TOKIO Dva roky poté, co japonští vědci vyšlechtili průhlednou žábu, vyšlechtili i červenou rybku s průsvitnou kůži. Transparentní pokožka umožňuje zkoumat ryby a jejich vnitřní orgány, aniž by bylo nutné je pitvat.

"Vidíte, jak jí bije srdce, a můžete pozorovat i další orgány, protože její kůže nemá pigment," vysvětlil profesor biologie Jutaka Tamaru.

Než vědci dospěli k tomuto výsledku, křížili různé mutanty červených rybek, až dosáhli jasné a průsvitné kůže, skrze kterou je možné zkoumat její vnitřní orgány bez nutnosti ji rozřezat. Experiment trval tři roky, během nichž byly kříženy pečlivě vybrané rybky se světlou kůží.

Japonci vyšlechtili červenou rybu s průhlednou kůží.

"Můžete pozorovat její malý mozeček nad očima, zatímco rybka si poklidně plave ve svém akváriu," řekl Tamaru.

Podobného výsledku dosáhli již předtím se zebřičkou, která je velmi často používána k pokusům. Tento druh rybiček ale i v dospělém věku dosahuje velmi malého vzrůstu (dva až tři centimetry a váží tři gramy), což ztěžuje pozorování jejich vnitřních orgánů. Naopak červená rybka může dosáhnout hmotnosti až jednoho kilogramu.

Japonští vědci už

Japonští vědci již v roce 2007 vyšlechtili žábu s průhlednou kůží a nyní oznámili, že ji chtějí dát na trh.

"Postupujeme v procesu masové produkce. Od příštího roku chceme dát tato zvířátka na trh," řekl profesor Masajuki Sumida z univerzity v Hirošimě, který studuje biologii obojživelníků.

Japonští vědci už

Průhledné pulce a žáby si budou moci koupit laboratoře, školy, ale také soukromníci jako domácí zvířata. Cena se odhaduje na 75 eur (téměř dva tisíce korun).

Sumida chce prodávat svoje žáby také do zahraničí.

ČTK

Hyundai i30 1,4 16V...
Hyundai i30 1,4 16V...

r.v. 2010, naj. 93 442 km, benzín
133 333 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz