2. listopadu 2012 12:53 Lidovky.cz > Relax > Věda

Klaus stvrdil maturity. Bude jedna úroveň a dva povinné předměty

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Maturity budou mít v příštích dvou letech jen jednu úroveň obtížnosti, povinné předměty zůstanou namísto plánovaných tří dva. Novelu v pátek podepsal prezident Václav Klaus.

Ke změnám přistoupilo ministerstvo školství po letošních problémech při jednotných zkouškách dospělosti. Kdyby Klaus novelu neschválil, značně by se zkomplikovala příprava maturit v příštím roce. Do 15. listopadu totiž středoškoláci odevzdávají přihlášku k maturitě a musejí vědět, podle jakých pravidel budou zkoušky skládat.

ČTĚTE TAKÉ:

U povinných předmětů si budou moci studenti vedle češtiny vybrat mezi matematikou a cizím jazykem, tak jako dosud. Nepovinné předměty budou také jen dva. Po letošní kritice hodnocení písemných prací, které opravovali externí hodnotitelé najatí maturitním centrem Cermat, se hodnocení slohů vrací zpět na školy.

Více dní na odvolání

Změnit se mají také možnosti odvolání ke krajskému úřadu nebo ministerstvu školství. Studenti mají mít nově na odvolání 20 dní místo dosavadních osmi nebo pěti dní. Ministerstvo má nově řešit pouze odvolání vůči výsledku dílčí zkoušky formou didaktického testu, který má být nadále vyhodnocován centrálně. Přijaté změny mají státní maturitu a její organizaci zlevnit, podle ministra školství Petra Fialy o 50 milionů korun ročně, tedy o pětinu.

Stávající řešení má být pouze dočasné. Do roku 2015 by měly být schváleny koncepční změny v podobě státních maturit, které chystá expertní komise.

Kromě maturit podepsal prezident ještě zákon o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, novelu zákona o sociálních službách, novelu přiznávající záchranářům nárok na odchodné a novelu o jednotném formuláři pro přeshraniční převoz hotovosti.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz