28. prosince 2013 15:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Kosmonauti vytvořili ruský rekord. Strávili ve volném kosmu 8 hodin

Ruští kosmonauti Oleg Kotov (vlevo) a Sergej Rjazanskij si předali olympijskou pochodeň během výstupu z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze kolem Země | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští kosmonauti Oleg Kotov (vlevo) a Sergej Rjazanskij si předali olympijskou pochodeň během výstupu z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze kolem Země | foto: Reuters

Kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij vytvořili ruský rekord v délce pobytu ve volném kosmu. Stalo se tak při jejich výstupu z orbitální stanice ISS, který měl trvat asi sedm hodin, ale kvůli technickému problému skončil podle agentury AP až za osm hodin sedm minut.

Kosmonauti nejprve umístili podle plánu na stanici podle agentury Reuters dvě kamery s vysokým rozlišením, ale nepodařilo se je uvést do provozu. Pozemní středisko mise jim nařídilo je odmontovat a vzít zpátky do Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) k přezkoumání.

ČTĚTE TAKÉ

Úspěšně ale skončily jejich ostatní úkoly. Kosmonauti především podle AP vyměnili zařízení, které nahrává a vysílá na Zemi údaje o seizmologických podmínkách.

Rusové pracovali ve skafandrech s displeji, které jim měli "napovídat" správný postup i v případě "nestandardní" situace".

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz