15. června 2014 6:51 Lidovky.cz > Relax > Věda

Kyselina hyaluronová nemá na vrásky velký vliv, tvrdí zlínští vědci

Kyselina hyaluronová nemá na vrásky velký vliv, tvrdí zlínští vědci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kyselina hyaluronová nemá na vrásky velký vliv, tvrdí zlínští vědci | foto: Shutterstock

ZLÍN Kyselina hyaluronová, která je často zmiňována v reklamách na kosmetické přípravky, nemá podle vědců ze zlínské Univerzity Tomáše Bati tak velký vliv na vrásky, jak je někdy v reklamách uváděno. Vědci ji testovali na ženách, u poloviny z nich bylo možné sledovat zlepšení stavu kůže, u 30 procent se stav zhoršil, zbytek změnu prakticky nepozoroval.

Vědci použili nedávno vyvinutou experimentální metodiku na měření účinnosti omlazujících přípravků a procedur, která funguje na principu 3D skenování reliéfu kůže, sdělila ČTK mediální zástupkyně vědců Lucie Trubelíková. Díky metodě je možné s vysokou přesností měřit změnu hloubky či objemu vrásek.

"Testovali jsme kosmetický preparát s obsahem této kyseliny v nano formě na dvaceti dobrovolnicích ve věku 31 až 65 let," uvedl šéf výzkumu Rahula Janiš z Ústavu technologie tuků, tenzidů a kosmetiky. Ženy preparát používaly dvakrát denně. "Před první aplikací jsme provedli měření na jasně definovaných oblastech, kde se vyskytují oční vrásky. Další měření jsme uskutečnili po 28 dnech aplikace pomocí 3D skenování reliéfu kůže. Jako srovnávací metoda byl aplikován visioscope, což je digitální kamera vybavená polarizovaným světlem a programem na počítání vrásek," řekl Janiš.

Nepříjemné pnutí pokožky

Součástí výzkumu bylo i subjektivní vnímání účinnosti přípravku s kyselinou hyaluronovou. "Sedmdesát pět procent dobrovolnic se shodlo, že po její pravidelné aplikaci na problematická místa nepozorovaly žádný rozdíl. Některé ženy v dotazníku uvedly, že po aplikaci docházelo k silnému pocitu pnutí pokožky, které označovaly až za nepříjemné," poznamenal Janiš.

Testování se zúčastnila i padesátiletá Simona Chalánková. "Kyselinu hyaluronovou jsem si pravidelně, dle instrukcí, nanášela do očního okolí, kde se mi tvoří vrásky. Nečekala jsem zázraky, ale doufala jsem, že dojde aspoň k mírnému zlepšení. Závěrečné měření mě nemile překvapilo. V mém případě se totiž vrásky dokonce mírně zvětšily," uvedla Chalánková.

Vědci získali loni evropskou dotaci 20 milionů korun na zvyšování exkluzivity výuky. Vznikly nové studijní materiály a instruktážní videa, škola koupila také přístroje. Fakulta technologická je jedinou vysokou školou v republice, která má akreditovaný bakalářský i navazující magisterský obor zaměřený na kosmetiku, tuky a tenzidy. Obor existuje šestým rokem, studuje ho asi stovka studentů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Advantage Consulting, s.r.o.
C/C++ PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč