Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lidé s depresemi mají naději, nový lék nevykazuje vedlejší účinky

Deprese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deprese | foto: Shutterstock

Prvními zkouškami na lidech úspěšně prošel perspektivní lék, který postrádá nešvary současných antidepresiv.

Chorobný strach patří k nejrozšířenějším duševním onemocněním. Léky, které na ně psychiatři pacientům předepisují, mají řadu nectností.
Při užívání léků označovaných jako benzodiazepiny se projevuje ospalost a nemocnému hrozí, že si na lék vytvoří návyk. Mnoho pacientů, kteří benzodiazepiny přestali užívat, propadá nervozitě a trpí nespavostí.

Účinek léků ze skupiny antidepresiv zvyšujících v mozku hladiny antidepresivní molekuly serotoninu se projeví až po několika týdnech užívání. V závažných případech ovšem toto odložení účinku přináší řadu problémů. Především proto, že zdánlivě neúčinná léčba může být pro nemocného velmi traumatizující.

farmakolog

Úzkost, proti které by měl účinkovat, totiž doprovází i řadu jiných onemocnění než jen depreseTým německých psychiatrů vedený Rainerem Rupprechtem z Ústavu Maxe Plancka pro psychiatrii v Mnichově vyvinul ve spolupráci s farmaceutickou společností Novartis nový lék, který přináší úlevu s rychlostí a razancí benzodiazepinů, ale postrádá jejich nežádoucí vedlejší účinky.

Nový preparát testovaný pod kódem XBD173 působí na základě zcela odlišných mechanismů než stávající léky. Zvyšuje v nervových buňkách mozku výkonnost zvláštní „přepravní“ bílkovinné molekuly, která má za úkol transportovat v buňkách molekuly cholesterolu.

Neurony díky tomu vyrábějí z cholesterolu větší množství některých steroidních hormonů a ty pak posilují efekty molekul kyseliny gama-aminomáselné, kterou si vyrábíme v mozku sami a s jejíž pomocí si za normálních okolností s nežádoucím strachem poradíme. Rupprecht otestoval nový preparát s úspěchem na laboratorních potkanech a nyní zveřejnil na stránkách prestižního vědeckého týdeníku Science výsledky testů na lidských dobrovolnících.

Celkem jednasedmdesát zdravých mladých mužů užívalo po dobu jednoho týdne benzodiazepin nebo XBD173. Část dobrovolníků dostávala tablety, které vypadaly jako jeden z porovnávaných léků, ale neobsahovaly žádnou účinnou látku. Toto tzv. placebo odhalí, nakolik se na případném zlepšení zdravotního stavu projeví pacientova víra v účinek léku.

Po týdenní pokusné léčebné kúře dostali dobrovolníci injekci látky CCK-4, která vyvolává u lidí i zvířat krátkodobý záchvat strachu. Dobrovolníci užívající placebo se strachu neubránili.

Muži užívající benzodiazepin záchvatu úzkosti vzdorovali. Během užívání léku se však u nich projevovaly typické nežádoucí účinky, především ospalost. Po vysazení léku je trápila nespavost. XBD173 zabíral podobně jako benzodiazepin, ale jeho vedlejší účinky byly srovnatelné s neškodným placebem.

Navzdory nespornému úspěchu se Rainer Rupprecht drží při zemi. Test novinky prokázal schopnost potlačit krátkodobý strach vyvolaný injekcí. Zbývá ještě prověřit, jak bude zabírat při dlouhodobém užívání, protože boj s chorobným strachem bývá „běh na dlouhou trať“.

Vědci se obávají účinku XBD173 na varlata a nadledviny. V buňkách těchto orgánů se nachází velké množství bílkoviny, na niž je účinek léku cílen. Otazník visí i nad účinkem proti „přirozenému“ strachu.

„Nemáme jistotu, že lék zabere na chorobný strach u nemocných,“ přiznává Rupprecht v rozhovoru pro Science. „Přesto všechno vypadá XBD173 jako lék, na který už roky čekáme,“ říká psychiatr Borwin Bandelow z univerzity v německém Göttingenu.

Opatrnost zachovává i český farmakolog Oldřich Vinař. Poznamenává, že léky s podobným mechanismem účinku se už v minulosti zkoušely, neměly ale žádný účinek. „XBD173 je však založen na novém principu, a proto je nadějnější,“ dodává český odborník.

Navíc vidí možné využití přípravku i jinde než v léčbě depresí. „Úzkost, proti které by měl účinkovat, totiž doprovází i řadu jiných onemocnění než jen deprese,“ vysvětluje Oldřich Vinař: „Přípravek by mohl například sloužit při prevenci proti vysokému krevnímu tlaku.“
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...