Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mauricius přišel o želvy, škodí to hlavně stromům

Velká želva (Cylindraspis genus) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká želva (Cylindraspis genus) | foto: Lidovky.cz

PORT LOUIS Osadníci před několika sty lety vyhubili na ostrůvku Ile aux Aigrettes náležejícímu k Mauriciu mnoho původních živočišných druhů. Byla mezi nimi i velká želva Cylindraspis genus a velescink mauricijský. Až potud sice tragický, ale ne neznámý příběh.

S čím se v něm ale nepočítalo, píše server BBC, byl dopad krutého osudu želv a scinků na místní druh tomelu, což je rostlina řazená k ebenovitým.

Roznašeči semínek
Želvy a zřejmě i scinkové se živili plody tomelu (Diospyros egrettarum) popadanými na zem a při své pouti ostrovem přirozenou cestou šířili semínka. Sám, bez těchto roznašečů, se strom rozmnožovat po celé ploše nedokáže. Dnes je řazen ke kriticky ohroženým druhům. Kácení pro ceněné dřevo udržení tomelu nikterak nepomohlo stejně jako vysazení cizorodých rostlinných druhů. Plody padají pod strom a není nic a nikdo, kdo by je roznášel po ostrově.

Plody tomelu (Diospyros egrettarum)

Bioložka Christine Griffithsová z Bristolské univerzity se rozhodla k radikálnímu kroku - přivezla na ostrov jiný druh velké želvy. Co se přihodilo, popsala v časopise Current Biology.

Želvy obrovské (Aldabrachelys gigantea) ze Seychelských ostrovů se s převozem výborně vyrovnaly a v novém domově se jim zjevně daří. Pustily se do plodů tomelu a podobně jako jejich někdejší příbuzné je roznášejí daleko od stromů. Navíc semínka po průchodu želvím trávicím ústrojím klíčí mnohem rychleji než semena ze spadlých plodů.

Přesídlit živočišný druh na nové stanoviště není lehké. V tomto případě byl vybrán druh velmi podobný vyhynulé želvě. Díky známému tempu želv navíc není těžké odhalit, že s nimi není něco v pořádku a včas je z ekosystému odstranit.

Velescink mauricijský

Je známo, že čtvrttunové želvy obrovské Seychely nijak nešetří. Hloubí si tam hnízda a odolává jim jedině vegetace přezdívaná želví dráha. Jde o asi dvacet druhů trav a dalších rostlin, z nichž mnohé tvoří semínka v nižších partiích stonků, takže unikají želvím čelistím. Jak to dopadne na Ile aux Aigrettes, na to je třeba si ještě nějakou dobu počkat.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!