Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Mimiku dědíme po předcích

Věda

  11:16
PRAHA - Chcete si být jistí, že právě narozené dítě opravdu patří do rodiny? Pak se nezdržujte sledováním barvy očí a tvaru nosu a soustřeďte se na výraz tváře.

Otec a syn Bushové foto: Reprofoto

Skutečnost, že nevidomí ovládají svou mimiku a vyjadřují výrazem tváře emoce stejně dobře, jako lidé se zdravým zrakem, je známa již dlouho. Platí to dokonce i o lidech slepých od narození.

Izraelská vědkyně Gili Pelegová z Haifské univerzity si uvědomila, že pozorováním dětí i dospělých, kteří nikdy neviděli, by bylo možné zjistit, zde grimasy doprovázející projevy radosti či smutku jsou vrozené, nebo získané během života. Pelegová spolu s kolegy studovala tváře jednadvaceti nevidomých. Všichni z této skupiny se s nefunkčním zrakem již narodili. Součástí výzkumu bylo i pozorování jejich příbuzných se zdravýma očima.

Úsměv celá maminka (nebo tatínek)

Říkáte nad kolíbkou s novorozencem, že má nosánek jako tatínek? Možná by bylo přesvědčivější upozornit, že se mračí jako dědeček nebo směje jako maminka. Výzkum izraelských vědců totiž prokázal, že výrazy, jimiž dáváme najevo své emoce, se dědí stejně jako podoba.

Jako důkaz posloužila mimika slepců. Ti nemohli výrazy tváře „odkoukat“ od rodičů a přesto se jejich mimika velmi podobá té rodičovské. Grimasy příbuzných jsou nejpodobnější v případě, když vyjadřují zlost či překvapení.

Výzkumníci sledované osoby žádali, aby vzpomínaly na silný emociální zážitek. Chtěli u nich vyvolat například smutek, zlost, soustředění, překvapení, odpor či hnus nebo radost. Pohyby jejich tváře filmovali.

Zlost má navrch
Následně vědci jednotlivé grimasy „rozebrali“ na základní prvky, jako je například zvednuté levé obočí. Elementárních obličejových pohybů našli 43. Výsledky pak porovnávali s mimikou příbuzných i ostatních zkoumaných osob.

Ze studie publikované v posledním čísle odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences vyplynulo, že podobnost grimas v rámci rodiny je nejpřesvědčivější, když jde o vyjádření negativních emocí. Příbuzní jsou si nejpodobnější, když cítí zlost. O něco méně zřetelná je shoda při pocitu překvapení, následuje zhnusení, potěšení, smutek a soustředění. To se dá vysvětlit tím, dítě musí umět dávat najevo nelibost hned od narození. Předá tak totiž životně důležité informace.

Život není Hollywood
Není možné, že by se slepé děti naučily rozpoznávat úsměv nebo zamračení rodičů pomocí dotyků tváře? Pak by se mohly naučit výraz i imitovat. Gili Pelegová tuto námitku vyvrací: „Výrazy tváře jsou příliš složité a detailní na to, aby bylo možné osvojit si je prostřednictvím hmatu. Takové věci se dějí jen ve filmu.“ Tento názor potvrdili i nevidomí, s nimiž přišla do styku.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...