Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mladí vědci dostali stipendia na výzkum ryb i rakoviny

Vánoční kapři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční kapři. | foto: MAFRA - Martin Horký

BRNO Na výzkum rakoviny prsu, využití odpadních vod i zkoumání kaprovitých ryb poslouží 4,5 milionu, které si v soutěži Brno Ph.D. Talent rozdělilo 15 doktorandů. Prostřednictvím soutěže město Brno ve spolupráci s Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu podporuje talenty z brněnských univerzit. O úspěšných projektech informovala jménem centra Hana Nečasová.

Na otázky spjaté s evolucí a rozšířením kaprovitých ryb se zaměří badatel Michal Benovics. Vzhledem k rozšíření a hospodářskému využití jsou kaprovité ryby významnou skupinou. „Jak ale vlastně došlo k tak obrovskému rozmachu této čeledě, je záhadou. Proto jsem se rozhodl využít parazity kaprovitých ryb jako nástroj pro vyřešení této hádanky,“ uvedl Benovics.

Doktoranda Jiřího Marka z Vysokého učení technického zajímají odpadní vody jako potenciální zdroj obnovitelné energie ve formě bioplynu nebo biovodíku. Michaela Galoczová z Masarykova onkologického ústavu v doktorském studiu hledá nové možnosti diagnostiky a léčby rakoviny prsu, zvláště s ohledem na metastázy a rezistenci pacientů na léčbu.

Studium proteinů

„Mé téma se zabývá oběma těmito problémy s využitím proteomických metod. Pro přiblížení, proteomika je relativně novou vědeckou disciplínou zabývající se hromadným studiem proteinů,“ uvedla k výzkumu Galoczová.

Soutěžní stipendium podpořilo také Pavla Babicu z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí. „Studuji vliv sinicových toxinů na jaterní kmenové buňky v laboratorním prostředí a snažím se tak simulovat efekty v lidském těle. Zajímají mne zejména efekty a mechanismy účinků těchto v přírodě velmi rozšířených a nebezpečných látek a také jejich význam v narušení normálního fungování jater a s tím související vzniku nádorů,“ popsal svůj výzkum Babica.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.