28. února 2016 7:39 Lidovky.cz > Relax > Věda

Mladí vědci dostali stipendia na výzkum ryb i rakoviny

Vánoční kapři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční kapři. | foto: MAFRA - Martin Horký

BRNO Na výzkum rakoviny prsu, využití odpadních vod i zkoumání kaprovitých ryb poslouží 4,5 milionu, které si v soutěži Brno Ph.D. Talent rozdělilo 15 doktorandů. Prostřednictvím soutěže město Brno ve spolupráci s Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu podporuje talenty z brněnských univerzit. O úspěšných projektech informovala jménem centra Hana Nečasová.

Na otázky spjaté s evolucí a rozšířením kaprovitých ryb se zaměří badatel Michal Benovics. Vzhledem k rozšíření a hospodářskému využití jsou kaprovité ryby významnou skupinou. „Jak ale vlastně došlo k tak obrovskému rozmachu této čeledě, je záhadou. Proto jsem se rozhodl využít parazity kaprovitých ryb jako nástroj pro vyřešení této hádanky,“ uvedl Benovics.

Doktoranda Jiřího Marka z Vysokého učení technického zajímají odpadní vody jako potenciální zdroj obnovitelné energie ve formě bioplynu nebo biovodíku. Michaela Galoczová z Masarykova onkologického ústavu v doktorském studiu hledá nové možnosti diagnostiky a léčby rakoviny prsu, zvláště s ohledem na metastázy a rezistenci pacientů na léčbu.

Studium proteinů

„Mé téma se zabývá oběma těmito problémy s využitím proteomických metod. Pro přiblížení, proteomika je relativně novou vědeckou disciplínou zabývající se hromadným studiem proteinů,“ uvedla k výzkumu Galoczová.

Soutěžní stipendium podpořilo také Pavla Babicu z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí. „Studuji vliv sinicových toxinů na jaterní kmenové buňky v laboratorním prostředí a snažím se tak simulovat efekty v lidském těle. Zajímají mne zejména efekty a mechanismy účinků těchto v přírodě velmi rozšířených a nebezpečných látek a také jejich význam v narušení normálního fungování jater a s tím související vzniku nádorů,“ popsal svůj výzkum Babica.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!