9. června 2014 6:11 Lidovky.cz > Relax > Věda

Moderní výuka 1. světové války: látka se dá přizpůsobit třidě

C. a K. pěší pluk Stará Pára | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy C. a K. pěší pluk Stará Pára | foto: z projektu Moje monarchie na esbirky.czReprofoto

Zájem žáků o období první světové války, která začala před sto lety, se odvíjí především od osobnosti učitele, uvádí předseda Asociace učitelů dějepisu Pavel Martinovský. V tomto historickém období se podle něj dají vybrat různá témata s ohledem na složení třídního kolektivu.

"Pokud jde třeba o chlapeckou třídu, tak tam se to vezme přes vojenskou techniku a kluci jsou zapálení. V případě třídy, kde je více dívek, je vhodné poukázat na to, jak se ženám zlepšovala práva, jak se ženy zapojovaly do války," uvedl.

Podle rámcového vzdělávacího programu i podle učebnic by se toto téma mělo vyučovat na konci osmé třídy. Reálně se s tím podle Martinovského začíná spíše na začátku deváté. Středoškoláci znalosti o první světové válce získají spíše na gymnáziích, kde je dějepis do třetího ročníku. Střední odborné školy dějepis vyučují jen první rok, takže je podle Martinovského otázka, zda se k probrání této látky učitelé vůbec dostanou.

Při učení jde hlavně o prožitek

Těžištěm školních hodin už přestává být seznam letopočtů a bitev, které pedagog diktuje žákům. "Dnes jde hlavně o prožitek. Aby si žáci uvědomili, co se vlastně odehrálo, příčiny, následky a různé vztahy," řekl Martinovský. Žáci se učí i pracovat s dobovými materiály a vyhodnocovat je. "Třeba si přečtou kus vzpomínek legionáře a hodinu řeší, co mohlo následovat, co předcházelo. V podstatě tomu učiteli pomáhají dotvářet hodinu," řekl.

Děti tak už znalosti pouze nepřijímají, ale samy hledají. Díky tomu získají podle Martinovského mnohem větší zájem o dané téma. Roli hrají i doplňkové aktivity. "Začíná to pietními akcemi u pomníčků, dělají se různé projekty, hry. Navíc se konají příležitostné výstavy," uvedl příklady Martinovský.

Moje monarchie

Díky projektu Moje monarchie se Národnímu muzeu podařilo shromáždit a převést do digitální podoby stovky dobových fotografií od veřejnosti. K dispozici pro učitele i veřejnost jsou zde

Učitelé mohou výuku doplnit například materiály, které školám poskytuje Národní muzeum v rámci projektu Dotkni se 20. století!. Je mezi nimi mimo jiné muzejní kufřík s kopiemi sbírkových předmětů. Ten obsahuje například cestovní doklady Rakouska-Uherska i první Československé republiky, sdělil hlavní manažer projektu Pavel Douša.

K roku 1918, kdy skončily boje první světové války a vzniklo samostatné Československo, nabízí Národní muzeum komiks a také lekci v rámci e-learningu. Mimo projekt Dotkni se 20. století!, který se specializuje na multimediální materiály pro výuku moderní historie, vznikla v Národním muzeu výstava k legionářům a na letošek se společně s moskevským muzeem připravuje další výstava k této epoše, doplnil Douša.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!