2. dubna 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Mužská tvář prozradí stupeň inteligence, ženská nikoliv, zjistili Češi

Tvář muže s charakteristickými rysy (zleva muž vnímaný jako málo, průměrně a velmi inteligentní) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tvář muže s charakteristickými rysy (zleva muž vnímaný jako málo, průměrně a velmi inteligentní) | foto: Plosone.org

PRAHA Podle tváře si obvykle tvoříme první dojem o ostatních. Co všechno lze z rysů obličeje vyčíst? Dokážeme na první pohled rozpoznat inteligenci jejich nositele? Tým českých vědců pod vedením biologa Karla Kleisnera z Přírodovědecké fakulty UK v Praze tvrdí, že ano – ale jen u mužů.

Inteligence je pro naše přežití klíčová: pokud se před chytrým člověkem nebudeme mít na pozoru, může nás snadno obelstít. Pro ženy je mužova inteligence také důležitým vodítkem pro rozpoznání jeho kvality: chytřejší muži se lépe prosazují, takže je výhodné, aby tuto vlastnost zdědily i jejich děti, píše se v tiskové zprávě Přírodovědecké fakulty UK o nové studii, kterou zveřejnil prestižní mezinárodní časopis PloS One.

Tým Karla Kleisnera se výzkumem lidských tváří a s nimi souvisejících duševních vlastností zabývá už delší dobu. Nyní se zaměřil na otázku, zda máme do tváře zakódované informace o své inteligenci.

Tvář ženy s charakteristickými rysy (zleva žena vnímaná jako málo, průměrně a velmi inteligentní)

Tvář ženy s charakteristickými rysy (zleva žena vnímaná jako málo, průměrně a velmi inteligentní)

Výzkumníci nejprve vybrali 80 studentů (40 mužů a 40 žen), jejichž tváře vyfotografovali s neutrálním výrazem, bez použití šperků a kosmetiky. Všechny poté podrobili Strukturnímu inteligenčnímu testu, s jehož využitím lze měřit IQ i řadu dalších typů inteligence.

Potom snímky ukázali 160 dobrovolníkům, kteří měli hodnotit inteligenci a atraktivitu tváří. „Naši hodnotitelé, muži i ženy, dokázali odhadnout inteligenci s pravděpodobností vyšší než nahodilou z fotografií mužů, nikoliv však z fotografií žen,“ píši autoři studie. Nápadně patrné byly u mužských tváří především dva aspekty inteligence: tzv. fluidní inteligence, tedy schopnost řešit logické problémy nezávisle na získaném vzdělání, a inteligence figurální, kterou mysl využívá při práci s obrazy a tvary.

ČTĚTE TAKÉ

Autoři však zatím neznají odpověď na to, podle čeho se naše úsudky o inteligenci mužů řídí. „Můžeme spekulovat o zvláštním postavení očí či pohledu obecně, barvě očí, vlasů a pokožky či o textuře kůže,“ vysvětluje Karel Kleisner. Stejně spekulativní je zatím i odpověď na otázku, proč je možné rozpoznat inteligenci u mužů, a nikoliv u žen.

Jednou z možností je to, že inteligentního muže prozradí obličejové rysy, za nimiž stojí hormonální změny během puberty. Druhá možnost počítá naopak s naší neschopností rozpoznat správně inteligenci žen. Jejich tváře jsou pro nás – pro muže i ženy – možná natolik přitažlivé, že jejich atraktivita přehluší vodítka, která u mužů prozrazují jejich inteligenci.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...