Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

OBRAZEM: Kostnice v Brně otevře v létě

Kostnice pod kostelem sv. Jakuba v Brně je těsně před dokončením. Patří mezi největší v Evropě pokud jde o počet uložených tělesných ostatků.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostnice pod kostelem sv. Jakuba v Brně je těsně před dokončením. Patří mezi největší v Evropě pokud jde o počet uložených tělesných ostatků. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO V kostnici pod brněnským kostelem svatého Jakuba archeologové našli téměř 500 hrobů, předpokládali jich zhruba 60. Nečekaný nález posouvá datum otevření kostnice z dubna zřejmě na léto.

Na novinářské prohlídce kostnice to řekl primátor Roman Onderka. "Je to mimořádný nález, kostnice bude velmi výjimečná v celoevropském kontextu. Myslím, že po kostnici ve Francii bude dokonce druhá největší v Evropě," přiblížil význam památky Onderka.

Kostnice pod kostelem sv. Jakuba v Brně je těsně před dokončením. Patří mezi...

Kromě 500 hrobů našli archeologové na dně kostnice 24 rakví s kosterními ostatky. "Jsou to pravděpodobně pohřby významných brněnských patricijů a církevních hodnostářů spjatých s kostelem svatého Jakuba. Tento významný nález opět velmi výrazně zasáhl do časového harmonogramu a vyžádal si další finance," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Další významný nález čekal na archeology v zadní části krypty, v takzvané třetí komoře. Kosterní ostatky tam byly poskládané velmi specifickým způsobem, který se výrazně lišil od ostatních prostor. Tyto ostatky památkáři chtějí zachovat v původním stavu a byl podán návrh na prohlášení komory za kulturní památku.

Kostnice pod kostelem sv. Jakuba v Brně je těsně před dokončením. Patří mezi největší v Evropě pokud jde o počet uložených tělesných ostatků.

Archeologové společně s památkáři musejí nyní prostor kostnice vyklidit a upravit. Kosti se podle znalce brněnského podzemí Aleše Svobody musejí vydezinfikovat, aby návštěvníkům nehrozilo nakažení. V prostorách jsou totiž kosti lidí, kteří umřeli například na syfilis nebo na tyfus. Lebky i kosti se potom uspořádají do různých tvarů a obrazců.

Investice se kvůli novým nálezům navýšila z 30,9 milionu na 33 milionů korun, z toho 11,5 milionu poskytne Evropská unie. Původní termín dokončení byl naplánován na prosinec 2011, potom se posunul na duben 2012. Nyní se podle primátora dokončení předpokládá v létě. Kostnice je třetím místem brněnského podzemí, do nějž budou moci návštěvníci nahlédnout. Nyní se mohou podívat do Mincmistrovského sklepa a do Labyrintu pod Zelným trhem.

Kostnice pod kostelem sv. Jakuba v Brně je těsně před dokončením. Patří mezi největší v Evropě pokud jde o počet uložených tělesných ostatků.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....