Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Přesnější genetické inženýrství

PRAHA Genoví inženýři dokážou vnést do rostlin geny pro celou řadu užitečných vlastností. Geneticky modifikované rostliny jsou odolnější vůči škůdcům, chorobám či herbicidům.

Virus HIV narazí na přibouchnutá vrata
Bílkoviny označované jako „zinkové prsty“ umějí sáhnout na přesně vybrané místo dědičné informace. Vědci toho už delší dobu využívají k cíleným zásahům do dědičné informace živočichů a lidských buněk.
Nedávno americký Úřad pro potraviny a léčiva lékařům povolil využít zinkové prsty k léčbě AIDS. Lékaři odeberou pacientovi buňky kostní dřeně a vystaví je účinku trojice zinkových prstů napojených na enzym pro štěpení DNA. Dvojitá šroubovice DNA se poškodí v genu CCR5, podle nějž se vyrábí molekula využívaná virem HIV k průniku do nitra buňky. Buňky, u kterých se to povede, lékaři namnoží a vrátí pacientovi. Tomu pak budou tyto buňky kostní dřeně vyrábět krvinky, na kterých chybí vazebná bílkovina. Virus HIV se na nich neuchytí a neublíží jim.
Lékaři doufají, že tak zabrání postupu choroby. Naději čerpají ze skutečnosti, že někteří lidé zdědili poškozené geny CCR5 od rodičů a jsou přirozeně odolní k viru HIV. Nedávno se podařilo v Německu vyléčit pacienta s AIDS transplantací kostní dřeně od dárce, jemuž chyběl funkční gen CCR5.
Mnohé produkují cenné léky nebo vakcíny. Místo, kam se zabuduje vnášený gen, určovala náhoda. Nyní vyvinuly hned dva týmy nezávisle na sobě metodu, která dovoluje zanést gen do DNA rostliny na přesně určené místo. Zároveň se tak otevírá možnost vyřazovat vybrané geny rostliny z činnosti.

Tým vedený Vipulou Shuklovou z americké biotechnologické společnosti Dow AgroSciences využil k cílenému vnášení genů do rostlin zvláštní bílkoviny označované jako „zinkové prsty“. Tvoří je řetězec asi třiceti aminokyselin a typický tvar jim dává iont zinku.

Řez na jediném možném místě
Zinkové prsty se podílejí na stavbě mnoha bílkovin přirozeně se vyskytujících v buňkách a dovolují těmto molekulám vazbu na DNA. Místo pro vazbu konkrétního zinkového prstu je určeno pořadím tří základních stavebních kamenů, z nichž je tvořena dvojitá šroubovice DNA.


Vědci spojili dohromady několik zinkových prstů a ty pak mohou v celé DNA sednout jen na jedno jediné místo. „Skupinka“ zinkových prstů je spojena s enzymem, který umí přestřihnout dvojitou šroubovici DNA. Enzym ji střihá na místě, jež mu vyberou zinkové prsty.

Tímto způsobem lze vystřihnout z dědičné informace gen nebo jeho část. Buňka si následně „díru“ v DNA sama zacelí a odstřižený kus dědičné informace zničí. Gen je tím vyřazen z činnosti.

V jiných pokusech vědci zacílili enzymatické nůžky pomocí zinkových prstů na vybraný gen a zároveň vpravili do rostlinných buněk jinou variantu vystřiženého genu. Buňky si pak vystřižené místo DNA opravily nabídnutým kusem DNA jako záplatou. Tím byl v buňkách vyměněn vybraný gen.

Vipula Shuklová získala pomocí zinkových prstů kukuřici, která vzdoruje herbicidu. Tým genetiků pod vedením Daniela Voytase z University of Minnesota obrnil pomocí zinkových prstů proti herbicidům tabák. Oba experimenty publikované ve vědeckém časopise Nature otevírají zcela nové možnosti pro studium dědičné informace rostlin i pro šlechtění rostlin s novými vlastnostmi.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...