Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Projekt Natal: chystá se revoluce v ovládání her?

Microsoft Xbox 360 Natal v akci. Nejsou potřeba žádné ovladače, jen pohyb těla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Microsoft Xbox 360 Natal v akci. Nejsou potřeba žádné ovladače, jen pohyb těla. | foto: MicrosoftReprofoto

Elektronické hry jsou už od dob jejich vzniku spjaty s ovladači: joysticky, gamepady, klávesnicemi, nebo myšmi. Podle vize Microsoftu však nic z toho už nebude potřeba – ovladačem se stane naše vlastní tělo.

Počítačové hry měly vždy pověst fyzicky velice pasivní zábavy. Jakmile se z herních automatů přesunuly do domácích počítačů a herních konzol, stačil pro jejich ovládání pouze pohyb prstů, a není tak divu, že bylo nadměrné hraní považováno za příčinu mnoha zdravotních obtíží.

Po celou dobu se však vývojáři hardware snaží poskytnout hráči co největší prožitek, což byl také jedna z motivací pro vznik tzv. virtuálních přileb. Ty obsahovaly dvě obrazovky těsně před uživatelovýma očima, což mu poskytovalo dojem pohybu ve virtuálním světě, který byl ještě navíc umocněný ovládáním směru pouhým pohybem hlavy.

Tato herní periferie se však kvůli vysoké ceně a hmotnosti nikdy nezačala masově používat. Úspěch v odlišném přístupu k ovládání zaznamenala až konzola Wii, která přišla s relativně jednoduchým nápadem – herní ovladač bude mít zabudovaný polohový senzor. Už tak nebude potřeba mačkat tlačítka, ale vykonávat příslušné pohyby. Tento způsob se ukázal zvláště vhodný ve spojení s různými sportovními hrami (např. golfové simulátory).

Projekt Natal, který na veletrhu E3 představil Microsoft, se však snaží jít ještě dál – úplně ruší jakékoli ovladače, které by bylo nutné držet v ruce. Dosahuje toho pomocí RGB kamery, hloubkového čidla, širokospektrých mikrofonů a procesoru vyhodnocujícího vstupy.

Pokud se uživatel ocitne v zorném poli Natalu, bude moci pro ovládání hry použít jakýkoli pohyb těla, nebo dokonce řeč – vše bude záležet jen na tvůrcích daného titulu.

V současné době se testují podobné systémy, které však využívají pouze dvourozměrné kamery. Krom třetího rozměru přináší Natal navíc i schopnost rozumět lidským slovům a dokonce i emocím, s jakými jsou vyřčeny. Rozlišení kamer navíc umožní sledovat i mimiku obličeje.

Microsoft Xbox 360 Natal

Kombinací všeho výše popsaného tak bude možno ovládat zcela nový druh her. Navíc odpadne nutnost se učit ovládání, které se s příchodem Natalu stane stejně tak jednoduché a přirozené, jako je běžný život. Vývojářům se tím navíc otevřou zcela nové a neprobádané obzory interaktivní zábavy. 

Natal bude fungovat jako přídavný ovladač pro konzolu Xbox 360. Microsoft však zatím nesdělil, kdy začne s jeho výrobou a jakou u něj odhaduje cenu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?