Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rakovina se může přenášet po přeslici

Dítě v děloze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě v děloze | foto: Reprofoto

Londýn Rakovina se může přenést z matky na dítě ještě v děloze. Děje se tak jenom ve výjimečných případech, které ovšem vědcům poskytly nové informace o tom, jak nádorové bujení může ošálit imunitní systém.

Otázka, jestli je možné, aby se plod v děloze "nakazil" matčinou rakovinou, zaměstnává vědce už více než století. Přechod rakovinných buněk přes placentu je možný, ale imunitní systém dítěte by teoreticky měl tyto buňky rozpoznat jako nepřítele a zlikvidovat.

V praxi je známo nejméně 17 případů takových případů přenosu z rodiče na dítě. Nejčastěji leukémii nebo zhoubný kožní nádor melanom. V žádném případě však nebyl přenos rakoviny doložen genetickými testy.

Nešťastné prvenství v tomto ohledu získala 28letá japonská matka a její dítě, u kterých se krátce po porodu rozvinula leukémie. Genetická analýza, kterou provedl britský onkolog Mel Greaves s kolegy, potvrdila, že leukemické buňky matky i dítěte obsahují stejnou genovou mutaci. 

Nádorové buňky dítěte také neobsahují prakticky žádný genetické dědictví po otci, ale téměř výhradně po matce. To znamená, že přes placentu musel proniknout klony matčiných leukemických buněk.

Vědci také zjistili, proč si s nádorovými buňkami matky imunitní systém dítěte nedokázal poradit. Leukemické buňky postrádají významný úsek genů na šestém chromozomu, které kódují "kotviště" pro imunitní buňky na povrchu buněk. Bez této "jmenovky" byly pro imunitní systém neviditelné a unikly likvidaci, píší autoři studie zveřejněné v časopise PNAS.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!