Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rektoři zápisné nepodpořili, neřeší prý problémy s financemi

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: Lidové noviny

PRAHA Rektoři nepodpořili stávající návrh zápisného na veřejných vysokých školách. Česká konference rektorů (ČKR) dnes ve svém stanovisku uvedla, že zatím není jasné, jestli by bylo zápisné zavedeno jen na přechodnou dobu či natrvalo, před zavedením poplatků prý navíc musí fungovat systém finanční pomoci studentům.

S návrhem na placení zápisného v maximální výši 6000 korun ročně přišlo ministerstvo školství před třemi týdny, po vlně kritiky však úředníci řekli, že bez podpory akademiků a veřejnosti zápisné nezavedou.

Zápisné na VŠ

Zápisné, poplatek v maximální výši 6000 korun ročně navrhlo ministerstvo školství s tím, že by jej studenti prvních ročníků mohli začít hradit už od příštího akademického roku.

Studenti pobírající sociální dávky by přitom zápisné neplatili, hradil by je za ně stát. Zápisné mělo fungovat jen do zavedení školného, které je plánováno nejdříve od roku 2013.

"ČKR nesouhlasí s návrhem na zavedení zápisného v podobě, v jaké je prezentováno v předkládaném návrhu novely. ČKR doporučuje zavedení zápisného až v návaznosti na realizaci systému státní finanční pomoci studentům vysokých škol a zejména po vyjasnění, že půjde o trvalé, nikoli krátkodobé řešení," stojí v prohlášení rektorů.

Nelíbí se jim také, že ministerstvo provádí pomocí novel nekoncepční změny ve vysokém školství, to prý potřebuje celkovou reformu.

Zápisné nic neřeší

Náměstek ministra pro vysoké školy Jan Koucký se ale minulý týden nechal slyšet, že zápisné nebudou prosazovat, pokud návrh nezíská podporu veřejnosti a rektorů. Peníze ze zápisného by prý stejně nepokryly škrty v rozpočtech univerzit pro příští rok. I pokud by bylo zápisné zavedeno už od září, školy by si polepšily maximálně o 700 milionů. Kvůli škrtům však přijdou o 2,3 miliardy.

Již dříve rektoři uvedli, že plánované snížení peněz by mohlo v příštím roce vést například ke krácení semestru, pozastavování zápisů, přerušení výuky v topné sezoně nebo snižování počtu přijímaných studentů.

Jedna z cest, jak chce ministerstvo řešit nedostatek peněz, je proto změna systému financování škol. Na lepší peníze by si měly přijít školy s dobrými výsledky ve vědě a výzkumu nebo ty, které podporují výjezdy studentů na zahraniční univerzity.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?