Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Rentgen i sperma. Čeští studenti soutěží v USA

Věda

  10:29
Přenosný rentgen, mobil pro děti či počítač ovládaný pohybem očí. Tak vypadají projekty, s nimiž se možná právě "bodují" na světové soutěži čeští středoškoláci. Obhlédnou si je tam i lovci talentů z amerických univerzit.

Středoškolák Tomáš Svoboda a jeho přenosný rentgen.

Rentgen vyrobil v podstatě doma na koleně, či jak sám podotýká, spíše na parketách. "Elektronice se věnuju od malička, takže mám pokojíček vybavený na vrtání i pájení," říká Tomáš Svoboda. Když na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Brně oznámil, že chce jako maturitní práci sestrojit rentgen, učitelé ho spíše zrazovali. A tak začal přístroj konstruovat doma. I rodiče musel ostatně složitě přesvědčovat, že je vše bezpečné.

"Nejobtížnější bylo sehnat rentgenku. Obeslal jsem asi dvacet firem, jako jediná odpověděla V. M. K. z Prahy. A ti mi součástku nakonec poslali, pochází z vyřazeného zubařského rentgenu," popisuje Tomáš Svoboda. Upozorňuje také na to, že celkem náročné bylo i "papírování" před odjezdem do Spojených států: "Musel jsem zajistit měření na Státním ústavu radiační ochrany a Státním úřadu pro jadernou bezpečnost, aby mi potvrdili, že přístroj není nijak nebezpečný."

Tomáš Svoboda s rentgenem "zabodoval" v celostátní soutěži českých středoškoláků. Nyní odjel spolu s dalšími nadějnými studenty na světové finále soutěže Intel ISEF (International Science and Engineeing Fair) do Los Angeles. Klání mladých výzkumníků organizuje Společnost pro vědu a veřejnost a koná se pravidelně už od roku 1950. Je největší a nejprestižnější.

Studenti mají šanci vyhrát slušné peníze (hlavní cena je 75 tisíc dolarů, ale rozdávají se i další ocenění). Navíc ISEF obcházejí lovci talentů z amerických univerzit. Soutěž tak může českému středoškolákovi otevřít cestu ke studiu v zámoří. Tomáš Svoboda by takovou šanci rozhodně uvítal a využil.

Česko odjelo do Los Angeles reprezentovat celkem sedm studentů se šesti projekty. Jde o vítěze dvou středoškolských soutěží. Akce oficiálně začala v pindělí, ve středu se odehrály prezentace před porotci a v pátek bude vyhlášení vítězů. Ceremoniál se koná dopoledne v Los Angeles, výsledky budou známé ve 21:00 hodin našeho času.

Nejhorší sperma mají vědci
"Mám malou sestřenici. Rodiče jí chtěli kupovat mobil a zjistili, že na trhu není nic, co by jim vyhovovalo," vysvětluje Charlota Blunárová, proč se rozhodla navrhnout design dětského telefonu. S tím se ale nespokojila. Navázala spolupráci s jabloneckou firmou Jablocom. "Ti mi do modelu udělali dokonce základní elektroniku," říká Charlota Blunárová. Mobil tak dostal funkční display a některá tlačítka. Charlota má nyní maturovat na z gymnáziu ve Vyškově. Ve škole jí ale vyšli vstříc a dali jí volno už týden před soutěží, aby se mohla učit. "Něco si ještě přečtu v letadle," říká studentka.

Středoškolačka Charlota Blunárová navrhla design dětského telefonu a nyní s ním soutěží ve Spojených státech .

Tereza Agáta Veselá z gymnázia v Brně-Řečkovicích se zase zabývala kvalitou spermatu. Ve své studii porovnala celkem 4000 vzorků ejakulátu. Stovku z nich dokonce sama zkoumala v laboratoři. "Zpočátku mi na jejich posuzování chyběl potřebný cvik," vysvětluje Tereza Agáta Veselá s tím, že nejhorší bylo pohyblivé spermie spočítat. Ve své studii zjistila, že vliv na kvalitu spermií má životní prostředí – muži z míst s méně znečištěným prostředím na tom byli lépe než ti z města. Důležitou roli hrálo i povolání: nejhůře na tom byli vědci. "Přece jenom je to sedavé a navíc psychicky náročné povolání," vysvětluje Tereza.

Filip Naiser z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli jede soutěžit s počítačem ovládaným bez dotyku. Vyvinul software, který umožňuje uživateli ovládat kurzor myši pouze pomocí pohybů snímaných webkamerou. Využít by to mohli hlavě pohybově postižení lidé.

Jak jednoduše odhalit astma? To řešila Erika Gedeonová ze Sportovního gymnázia v Kladně. Její výzkum pomáhá najít způsob, jak vyrobit specifické diagnostické pásky.

Marek Kovář a Tomáš Peták z pražského Gymnázia Karla Sladkovského se společně zabývali studiem ocelí vhodných pro tlakovodní reaktorové nádoby, ve kterých probíhá řízená řetězová štěpná reakce. Zaměřili se především na jejich mechanické vlastnosti. Věří, že v USA nasbírají kontakty, které jim pomohou v další kariéře.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...