Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Smích působí jako lék, potvrdili vědci

Smích působí jako lék, potvrdil výzkum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smích působí jako lék, potvrdil výzkum. |

Staré lidové přísloví, že smích léči, zkusili vědecky prozkoumat vědci na kalifornské univerzitě. Výsledky byly tak udivující a pozitivní, že se nyní připravuje další výzkum využití smíchu v léčebných terapiích.

  „Každý lékař ví, že pozitivní pocity vyvolané srdečným, radostným smíchem, podobně jako optimismus a naděje, mají zásadní vliv na fungování vašeho organismus,“ uvedl v článku magazínu LiveScience šéf výzkumu Lee Berk z univerzity Loma Linda nedaleko Los Angeles.

Berk a jeho tým vyzkoušel vliv pravidelného smíchu na pacienty trpící cukrovkou. Obě skupiny dostávaly ty samé léky, ale jedna skupina žila normálně, druhá vedle normálního léčení podstupovala „smíchovou terapii“.

„Smíchová skupina“ se celý rok půl hodiny denně dívala povinně na vystoupení komiků, které si vybrali. Po roční terapii se ukázaly zásadní a nezpochybnitelné rozdíly ve stavu obou skupin pacientů. Skupina, která podstoupila „smíchovou terapii“ byla ve výrazně lepším zdravotním stavu a měla téměř všechny důležité hodnoty ve mnohem větším pořádku. Vědci jsou však zatím na začátku.

„Teprve velmi podrobný výzkum účinků smíchu na lidský organizmus umožní jeho využití jako skutečné léčebné metody,“ uvádí Berk.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?
Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?

Téměř v každé domácnosti se někdy zbytečně vyhazují potraviny, nejčastěji ovoce a zelenina. Přitom moderní vychytávky nám pomohou s lepším uchováváním a prodloužením trvanlivosti. Jaké to jsou?