11. listopadu 2010 14:33 Lidovky.cz > Relax > Věda

Start nového vesmírného teleskopu odložen o další rok

Teleskop WEBB bude vzdálen od Země 1,5 milionů kilometrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teleskop WEBB bude vzdálen od Země 1,5 milionů kilometrů | foto: NASA

Do kosmické výše rostou náklady na vesmírný teleskop Jamese Webba, který by měl v budoucnu nahradit existující Hubbleův teleskop. Jak dnes oznámila agentura AP s odvoláním na zprávu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), rozpočet stoupl o dalších 1,5 miliardy dolarů a jeho start plánovaný na rok 2014 bude muset být odložen.

Podle interní studie bude stát vynesení teleskopu Jamese Webba do vesmíru a jeho provoz zhruba 6,5 miliardy dolarů; původně se ovšem uvažovalo o nákladech ve výši tří miliard a poslední odhady mluvily o pěti miliardách.

Projekt nového teleskopu byl přitom oznámen už před více než deseti lety a původně měl být do vesmíru vynesen už v roce 2007. To bylo posléze postupně odkládáno až na rok 2014 a nyní se zdá, že nejbližší reálný termín je září 2015.

Teleskop vysoký 12 metrů a 24 metrů dlouhý by měl být umístěn ve vesmíru do vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země. V kosmu má pátrat po velmi vzdálených objektech, které se zformovaly jen několik milionů let po zrodu samotného vesmíru. To mu umožní obří šestihranné zrcadlo o průměru 6,5 metru, kterým bude tento teleskop vybaven.

James E. Webb, podle nějž dostal teleskop jméno, byl druhým ředitelem NASA.

V úřadu působil v letech 1961 až 1968 a měl velký podíl na úspěších projektu Apollo. Necelý rok po jeho odchodu přistáli Neil Armstrong a Buzz Aldrin jako první lidé na Měsíci.

ČTK