Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Stavebnice Merkur se vrací. Může se stát novou učební pomůckou

Merkur po celém domě. Sběratel polytechnických stavebnic pro děti Jiří Mládek se svému koníčku věnuje více než 30 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Merkur po celém domě. Sběratel polytechnických stavebnic pro děti Jiří Mládek se svému koníčku věnuje více než 30 let. | foto: ČTK

PRAHA Známá stavebnice by se mohla stát součástí výuky. Ministr se chystá na exkurzi do firmy, která ji vyrábí.

Na základní škole právě probíhá hodina polytechnické výchovy, tedy osvojování si technických a řemeslných dovedností. Děti ve třídě před sebou mají díly stavebnice Merkur, ze kterých skládají své výtvory. A podobné je to i v některých hodinách matematiky nebo fyziky.

Právě tak by to mohlo na českých školách v budoucnu vypadat. Sběratel této kovové stavebnice Jiří Mládek a spolumajitel hračkářské firmy Merkur Jaromír Kříž totiž usilují o to, aby se stavebnice stala běžnou pomůckou ve výuce na školách. Podporu chtějí i od ministerstva školství.

Stavebnice Merkur"Snažíme se o to už docela dlouho. Vždycky, když je to na dobré cestě, se ale buď změní vláda, nebo ministr školství a naše jednání tak začínají od začátku," popsal Jiří Mládek.

Zatím naposledy se na možné spolupráci domlouvali s ministryní Miroslavou Kopicovou, ta prý byla myšlenkou nadšená, nicméně vzhledem ke svému krátkému působení na ministerstvu ji nestihla realizovat.

A "námluvy" stavebnice Merkur začaly i s novým ministrem školství Josefem Dobešem. Ten by se měl na začátku prosince jet do hračkářské firmy přímo podívat.

"Nechám si tam vše představit a pokud padne i nějaká nabídka či možnost spolupráce ministerstva na takovémto školním projektu, určitě se jí budu zaobírat," potvrdil LN ministr Dobeš s tím, že sám jako dítě si s merkurem hrál a má k němu pozitivní vztah.

Další podrobnosti o možném využití slavné stavebnice při výuce najdete v sobotním vydání deníku

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.