Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Scio: Technické obory studenty neztrácí. Naopak, je o ně zájem

Maturita z fyziky (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita z fyziky (Ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Žáci středních škol a gymnázií mají na počátku posledního ročníku největší zájem jít na vysokou školu studovat technické obory. Kloní se k nim zhruba 22 procent studentů maturitního ročníku. O ekonomii stojí asi 17 procent, o společenské vědy 12 procent a o práva kolem sedmi procent studentů. Zjistila to společnost Scio.

Výsledky projektu Vektor a Národních srovnávacích zkoušek představilo její vedení na tiskové konferenci.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení mnohých českých i nadnárodních firem si stěžuje na to, že v Česku chybí technicky vzdělaní lidé a o technické obory nemají mladí zájem. Podle Štefla to výzkum nepotvrzuje. "Veřejnost je přesvědčena, že je v zájmu o studium velká nerovnováha a že jsou spousty novinářů, politologů, sociologů. Není to tak," uvedl Štefl.

Nejvíce studentů se nakonec hlásí na ekonomky

V prvním ročníku podle výsledků měl o techniku dokonce zájem ještě větší podíl mladých. V 15 či 16 letech o technické fakultě mluvila skoro čtvrtina žáků. Ekonomem se chtěla stát asi desetina studentů, společenským vědám se chtěl věnovat zhruba každý dvanáctý student prvního ročníku.

"Ze statistik vyplývá, že podle počtu podaných přihlášek je nakonec největší zájem o ekonomicky zaměřené fakulty," uvedli zástupci Scio. Podle jejího mluvčího Bohumila Kartouse sice za posledních deset let podíl uchazečů na technických oborech podle dat klesl, ale počet rostl. V roce 2001 se na technické školy hlásilo 25,5 procenta uchazečů a v roce 2010 pak 22,3 procenta, bylo to ale před desetiletím 26.800 a před dvěma lety 39.300 mladých lidí, dodal mluvčí. Studentů na vysokých školách totiž přibývá.

Podle Štefla se na vysokou školu dostanou tři pětiny populačního ročníku. Dříve to byla desetina lidí či 15 procent.

Scio má mnoho dat z Národních srovnávacích zkoušek

Scio spojilo data z projektu Vektor a z Národních srovnávacích zkoušek.

Vektor porovnává výsledky žáků středních škol a gymnázií v prvním a závěrečném ročníku. Slouží k tomu testy didaktické a obecných studijních předpokladů. V obou ročnících je absolvovalo přes 47.300 náctiletých.

Národní srovnávací zkoušky nahradily přijímací testy na 16 fakultách, tři desítky dalších fakult k nim přihlížejí, uvedla Scio. Ve školním roce 2011/2012 je skládalo 25.000 mladých.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....