Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
20. září 2012 14:43 Lidovky.cz > Relax > Věda

Deset let sháněli vědci z Obory tramvaj. Za noc ji zničili vandalové

Zvýšený zájem o paralyzující prostředek, zaznamenávají v Německu jak... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvýšený zájem o paralyzující prostředek, zaznamenávají v Německu jak... | foto: Shutterstock

OBORA Neúspěch provází snahu vědců obnovit netradiční výzkumné paleontologické pracoviště u obce Obora na Blanensku. Za základnu jim za komunismu sloužila stará tramvaj, která těsně před jeho pádem shořela. Po deseti letech jednání sehnali vědci jinou a v květnu ji převezli z Brna do Obory. Zdevastovali ji ale vandalové, řekl ředitel Mendelova muzea Masarykovy univerzity v Brně Ondřej Dostál.

"Je to neuvěřitelné, ale vandalové neřádí jen v brněnské hromadné dopravě. Naši tramvaj si našli i v klidném koutě u Obory, kde stojí v jabloňovém sadu," doplnil ředitel. Tramvaj získali vědci od brněnského dopravního podniku za cenu šrotu.

Sháněli ji dlouhá léta. Její převoz na sever Blanenska byl náročný. Byl k němu nutný speciální jeřáb. Na místě stála jen pár dní, pak se stala terčem útoku vandalů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rozbili okna, vyvrátili dveře, je posprejovaná a má poškozená sedadla. Vandalové si dokonce k tomu přinesli i nářadí," doplnil ředitel. Po výtržnících pátrá policie, výsledky jejich práce můžete vidět na Youtube. Škoda se odhaduje na 50.000 korun. S opravou se počítá v nejbližších týdnech. Ještě předtím bude muset být celý areál oplocen.

Původní tramvaj prý zapálila StB, aby se v ní nescházely 'živly'

Vědecké pracoviště je na paleontologicky mimořádném místě světového významu. U Obory odborníci našli 120 druhů permského hmyzu. Výzkum se dělal už za komunismu. Vypráví se, že tramvaj později zapálila Státní bezpečnost (StB), protože měla obavy z toho, aby se v ní nescházely protisocialistické živly.

"Tramvaj byla takovým společenským místem. Místní si ji chodili prohlížet jako raritu a při neformálním kontaktu s vědci se seznamovali s jejich výzkumem. Na tuto tradici jsme chtěli navázat. Zatím se to nepodařilo," dodal Dostál.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!