8. prosince 2011 7:05 Lidovky.cz > Relax > Věda

Umělých oplodnění přibývá, stát zasáhne

Umělé oplodnění (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělé oplodnění (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Ještě před čtyřmi lety absolvovaly ženy v Česku téměř 18 tisíc tzv. cyklů vedoucích k otěhotnění, v roce 2010 už bylo těchto cyklů o šest tisíc více.

Jenomže s rostoucími počty oplodnění přibývá i žen, které si nechávají do dělohy vkládat dvě i více embryí, aby si tak co nejvíc pojistily šanci otěhotnět.

A to se příliš nelíbí gynekologům, protože tak stoupá i zdravotní riziko. Stát proto varování lékařů vyslyšel a od jara počty poskytovaných embryí omezí zákonem.

Porodníci poukazují na to, že dvoj- a vícerčata se obvykle rodí předčasně a vyšší počet porodů probíhá císařským řezem. U vícečetného těhotenství je to 80 až 90 procent porodů, u jednoho plodu okolo jedné třetiny. „Dvojčata ze zkumavky mají mnohdy i celoživotní zdravotní problémy,“ říká profesor Pavel Ventruba, předseda sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti.

Pouze jedno embryo

Moderní technika používaná v centrech asistované reprodukce už dnes dovoluje udržet úspěšnost na úrovni okolo 35 až 40 procent a přitom předejít komplikacím spojeným s vícečetným těhotenstvím. Proto odborníci navrhli přenášet do dělohy pouze jedno embryo. Tento návrh se stal již skutkem v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, která vstoupí v platnost v dubnu příštího roku. Podle současné právní normy hradí zdravotní pojišťovna tři pokusy, každý přibližně za 42 tisíc korun. U čtvrtého platí už jenom léky podporující činnost vaječníků.

ČTĚTE TAKÉ:


Již schválený zákon stanoví, že se budou kompletně proplácet čtyři pokusy, ale jen když se při prvních dvou použije jedno embryo. A zdravotní pojišťovny se budou podílet na asistované reprodukci pouze u žen do 40 let. Nad tuto věkovou hranici si musí neplodné páry už veškerá vyšetření, výkony a léky platit samy. Limitem pro umělé oplodnění bude 49. rok věku ženy. Novela formou přechodných ustanovení pamatuje i na to, jak postupovat, pokud už žena podstoupila první dva cykly asistované reprodukce podle původního zákona.

Žena, která má letos za sebou už druhý cyklus asistované reprodukce a v roce 2012 by měla absolvovat třetí cyklus, má nárok na úhradu třetího i čtvrtého cyklu.
Ovšem jen za podmínky, že v prvních dvou cyklech bylo použito pouze jedno embryo.
Počet přenesených embryí ve třetím a čtvrtém cyklu novela zákona neomezuje.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.