Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Marie Curie-Sklodowská má v Paříži vlastní muzeum

Věda

  7:00
PAŘÍŽ - Její černá halena trůní v laboratoři v srdci Muzea Marie Curieové-Sklodowské (Musée Curie) v Paříži, které po dvou letech rekonstrukce znovu otevřelo. Téměř by se zdálo, že na tomto místě potkáte samotnou Marii Curieovou-Sklodowskou, vědkyni a nositelku Nobelových cen povýšenou na ikonu.

Marie Curie-Sklodowská foto: ČTK

Muzeum, kde světlé dřevo zvýrazňuje šedá harmonie navržená architektem Philippem Depotestadem, se nachází v přízemí Pavilonu Curie, v jedné z nejstarších budov Institutu radia, kolébky radioterapie, který se stal Institutem Curie, píše agentura AFP.

Prostor je to malý, 150 metrů čtverečních, ale dobře využitý. Ztratil svou příchuť "staroby" a zachoval si svou duši. "Je to místo paměti a historie," zdůrazňuje jeho ředitel Renaud Huynh.

Muzeum uctívá památku Marie Curieové-Sklodowské, která se narodila 7. listopadu 1867 ve Varšavě (zemřela v roce 1934) a která se podle předsedy Institutu Curie stala legendou. Byla to první žena, která získala dvě Nobelovy ceny, v roce 1903 za fyziku a v roce 1911 za chemii, první profesorka na Sorbonně a první žena, která za své vlastní zásluhy vstoupila na Panthéon, kde odpočívají ti, jež chce Francie zvláště uctít.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Je to však také muzeum historie věd, které s pomocí dobových přístrojů a dokumentů vypráví příběh radioaktivity. Přináší také příběh rodiny, a to rodiny Curieových a Joliotových-Curieových, které dohromady získaly pět Nobelových cen: dvě obdržela Marie, jednu její manžel Pierre Curie, další dvě její dcera Irene a její zeť Frédéric Joliot-Curie.

Muzeum se mohlo odít do nového díky daru ve výši jednoho milionu dolarů od nejmladší dcery Marie Curieové-Sklodowské Eve, která zemřela v roce 2007. V těchto zdech pracovala Marie Curieová-Sklodowská 20 let a její dcera Irene zde se svým manželem objevila umělou radioaktivitu.

Radioaktivní voda a krém Tho Radia

Při rekonstrukci se přihlíželo k tomu, aby byl respektován duch tohoto místa a zároveň zachyceny nové technologie, vysvětluje Huynh. Prostor pro návštěvníky se soustřeďuje kolem kanceláře Marie Curieové-Sklodowské, jíž zůstal zachován její duch, včetně nábytku a dobového zařízení jako je telefon, a kolem laboratoře. Zde bylo třeba vyměnit některé předměty, do nichž radioaktivita pronikla příliš hluboko.

Muzeum Marie Curieové-Sklodowské (Musée Curie)

Expozice umístěná v muzeu od 14. září do 10. listopadu představuje sbírku fotografií z tohoto domu. Staré i nové snímky jsou zavěšeny na špalíčcích lipového dřeva, které Marie Curieová-Sklodowská sama vybírala. Vstup do muzea je po celý rok zdarma.

Všechen materiál byl pečlivě zbaven radiace, sebemenší stopa po radiu byla zlikvidována. Dlouhou černou halenu Marie Curieové-Sklodowské muzeu darovala vnučka jejího šoféra a pomocníka v laboratoři Georgese Boiteuxe. Expozice zahrnuje i kufřík ze dřeva a olova, který obsahoval gram radia, které v roce 1921 Marii Curieové-Sklodowské předal americký prezident Warren Harding.

Muzeum Curieové-Sklodowské vystavuje i některé předměty z tohoto kovu, jako jsou fontány s radiem produkující radioaktivní vodu, nebo krém Tho-Radia, údajně léčící popáleniny způsobené sluncem. "Ne vždy vzbuzovala radioaktivita strach," konstatuje Huynh. Muzeum se otevírá do zahrady, kterou Marie Curieová-Sklodowská velmi milovala.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.