28. listopadu 2015 14:51 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Tutanchamonově hrobce je na 90 procent tajná komora. Mohla by skrývat hrob Nefertiti

Schéma Tutanchamonovy hrobky (KV 62) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schéma Tutanchamonovy hrobky (KV 62) | foto: Nicholas Reeves, factum-arte.com, griffith.ox.ac.uk, Reuters, koláž: Šimon / LN

LUXOR Odborníci na základě nových analýz si jsou už na asi 90 procent jisti, že v Tutanchamonově hrobce existuje tajná komora. Oznámil to egyptský ministr pro památky Mahmúd Damátí. Komora by podle egyptologa Nicholasa Reevese mohla skrývat hrob egyptské královny Nefertiti.

„Dříve jsme říkali, že šance najít něco za zdmi je 60 procent. Nyní ale po předběžném zkoumání nově pořízených snímků říkáme, že šance je 90 procent,“ citovaly agentury Damátího. Egyptský ministr dodal, že snímky a další nové údaje budou nadále zkoumány experty v Japonsku.

Britský egyptolog Reeves na společné tiskové konferenci s Damátím v Luxoru oznámil, že povede ve spolupráci s Egypťany další pátrání po předpokládaných chodbách vedoucích k tajné komoře. Egypťané prověřovali na popud Reevese severní stěnu hrobky infračerveným termografem už dříve a začátkem listopadu ohlásili, že konstatovali rozdílnou teplotu jednotlivých partií stěny. Sdělili tehdy, že bude nutné provést další průzkum. Ten nyní trval tři dny a Britovu teorii posílil. Pokud by se teorie prokázala, bylo by podle Reuters objevení místa posledního odpočinku Nefertiti nejvýznamnějším objevem tohoto století.

Nefertiti žila ve 14. století před naším letopočtem. Byla hlavní manželkou krále Achnatona, který nastolil monoteistické náboženství zasvěcené bohu slunce Atonovi. Její podobu zachytila busta, která se našla v roce 1912 a jež se nyní vystavuje v berlínských muzejních sbírkách.

Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných luxorských hrobek byla téměř neporušená a obsahovala 5000 předmětů, které byly s mrtvým do hrobu uloženy.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz