Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
2. prosince 2019 12:06 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci našli na Sibiři 18 000 let staré štěně. Pravděpodobně jde o nejstaršího nalezeného psa

Nejstarší nalezené štěně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejstarší nalezené štěně. | foto: Sergey Fedorov/NEFU

MOSKVA Tým ruských „lovců klů“ se před rokem vydal na Sibiř, kde chtěl v permafrostu najít pozůstatky mamutů z doby kamenné. Místo toho ale nalezl mrtvé štěně, které ve zmrzlé půdě leželo přibližně 18 000 let. Silné mrazy a led nedovolily jeho tělu, aby se rozložilo. Má perfektně zachovalé zuby, srst, ale i řasy. Štěně bylo asi dva měsíce staré, když zemřelo.

Badatelé zvíře našli v létě roku 2018 v trvale zamrzlé půdě poblíž řeky Indigirka, severovýchodně od Jakutska na Sibiři - města, které je považováno za nejchladnější na světě. Tělo díky mrazu zůstalo celé a zachovaly se z něho dokonce i chlupy, řasy, sametový čumák a tlapky. 

Nejstarší nalezené štěně.
Nejstarší nalezené štěně.

Nálezu v oblasti, kde se vyskytovali mamuti, vědci podle listu Moskovskij komsomolec zprvu nepřikládali žádný význam, domnívali se, že šlo o psa z předminulého století. Až později, s přispěním švédských expertů, se podařilo zjistit, o jaký unikát jde.

„Jen si představte, že tohle štěně leželo v zemi ve stejné pozici a stavu po dobu 18 000 let. Bylo třeba zacházet s ním velmi opatrně, očistit jeho tělo krok po kroku. Ukázalo se, že tak výborný stav, v jakém tělo je, je extrémně raritní pro druhy z daného historického období,“ komentoval svůj nález ruský vědec Sergey Fedorov. 

Pracovníci, kteří štěně zkoumají, ho pojmenovali „Dogor“, což v jakutštině znamená „přítel“, zároveň lze jméno chápat i jako otázku, zda jde o pozůstatky psa nebo vlka (dog or - pes nebo). Stejně dobře jako tělo je zachováno i DNA. Podle dosavadních výsledků testů Dogor vykazuje známky obou druhů, informuje deník Washington Post.

Příčina smrti štěněte zatím nebyla zjištěna. Podle jeho tělesné polohy je pravděpodobné, že před smrtí nebyl ve stavu tísně. 

Vědcům, kteří studují pozůstatky prehistorických zvířat, ruský Dálný východ v posledních letech odkryl mnohé poklady, a to i kvůli tání věčně zmrzlé půdy vlivem změn klimatu. Často tyto nálezy jako první objeví právě lovci mamutích klů.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.