Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Virus „šesté nemoci“ se dědí

Šestá nemoc v akci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šestá nemoc v akci | foto: Archiv//Koláž Šimon//LN

Velkým překvapením skončil výzkum běžného dětského virového onemocnění - roseoly. Roseola, označovaná také jako „šestá nemoc“, většinou postihuje malé děti. Projevuje se vysokými teplotami a někdy ji provází i dechové nebo trávicí obtíže. Přibližně u každého pátého nemocného se objeví typická růžová vyrážka. Nemoc vyvolává herpetický virus HHV-6.

Do kontaktu s ním přijde během života prakticky každý. Nákaza se šíří vzduchem. Virus se ale může také dostat do plodu z těla matky přes placentu. Nejnovější studie týmu amerických lékařů vedených Caroline Breese Hallovou z newyorské University of Rochester odhalila, že mnozí lidé virus dědí, protože se zabudoval do DNA jejich rodičů. Geny viru se tak staly nedílnou součástí jejich dědičné informace.

„Jde skutečně o unikátní mechanismus vrozené nákazy,“ komentovala Caroline Breese Hallová v rozhovoru pro britský časopis New Scientist objev zveřejněný v lékařském časopise Pediatrics.

Virus se předává při početí
Američtí dětští lékaři vyšetřili celkem 250 dětí. Virus HHV-6 odhalili u 85 malých pacientů, z nichž 43 se s virem už narodilo. Dvaačtyřicet dětí se nakazilo až po porodu. Caroline Breese Hallová zpočátku předpokládala, že v pozadí vrozené nákazy dětí virem HHV-6 stál přechod viru z matky na plod přes placentu. Tento mechanismus infekce se však prokázal jen u čtrnácti procent dětí.

Drtivá většina měla dědičnou informaci viru zabudovanou ve své DNA. Stejným způsobem měl virus začleněn do dědičné informace aspoň jeden z jejich rodičů. Dítěti jej předali při početí buď v dědičné informaci vajíčka, nebo spermie. „Teď se snažíme zjistit, co to pro člověka znamená,“ říká Caroline Breese Hallová. „Co v něm virus dělá? Může se aktivovat a začít vyrábět nové virové částice? Vyvolalo by to zdravotní problémy? Anebo by se člověk stal k viru imunní?“

Nachází se ve vlasech i nehtech
Genetické analýzy ukázaly, že se virus může zabudovat do DNA na více místech. V chromozomech tíhne přednostně ke koncovým částem zvaným telomery. Ty jsou důležité pro správné fungování chromozomu a sehrávají významnou roli při stárnutí buněk. Závažné poškození telomery může dovést buňku k zániku nebo k nádorovému bujení.

Nic z toho se u lidí, kteří mají virus v DNA, neprojevuje. Nositelé zděděného viru jsou zdraví, přestože je HHV-6 v jejich organismu prakticky všudypřítomný. V obrovských kvantech se nachází v krvi, v kůži, ale i ve vlasech nebo v nehtech. Tělo nositele virové dědičné informace si proti viru HHV-6 tvoří protilátky, což svědčí o určitém zápasu mezi virem a lidským organismem.

V tom se liší herpetický virus HHV-6 od jiných virů, jež dokážou zabudovat svou dědičnou informaci přímo do lidské DNA. Tyto „dědičné viry“ bývají označovány jako endogenní retroviry. U člověka nevyvolávají žádné známé onemocnění a také imunitní systém na jejich přítomnost nereaguje.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...