Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vyšla čítanka romské literatury, texty jsou česky a romsky

Vyšla čítanka romské literatury, texty jsou česky a romsky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšla čítanka romské literatury, texty jsou česky a romsky. | foto: Nakladatelství KHER

PRAHA Vyšla čítanka romské literatury ROZUMMĚNÍ, kromě příběhů romských autorů v češtině a romštině obsahuje i metodiku pro učitele, jak dětem přiblížit romskou kulturu. Publikaci, která je volně ke stažení na webu, vydalo romské nakladatelství KHER.

Chce tak romské děti přivést k jejich původnímu jazyku a nabídnout jim pozitivní vzory romských osobností. Nakladatelství to uvedlo v tiskové zprávě. Kniha vznikla z dotace ministerstva školství na podporu začleňování romských žáků.

"ROZUMMĚNÍ reaguje na absenci romské literární tvorby ve výuce na českých školách a upozorňuje především na možnosti, které její zařazení do výuky nejen romských žáků může nabízet," uvedl tvůrce čítanky Lukáš Houdek. Publikace nabízí kantorům návody, jak v hodinách pracovat s romštinou, tímto jazykem totiž už většina romských dětí nemluví.

Romští hrdinové

Kniha obsahuje texty devíti romských autorů včetně medailonků těchto spisovatelů. "Práce s texty romských spisovatelů poskytne těmto žákům přirozené romské hrdiny, s nimiž se budou moct identifikovat," myslí si autoři. Texty jsou ke stažení i ve formě audionahrávek, k příručce vznikly také videoklipy.

Na vydání čítanky navážou semináře pro učitele, aby se naučili, jak knihu používat ve výuce.

Nakladatelství KHER vzniklo v roce 2012 za účelem rozvoje literatury Romů. Kromě čítanky vydalo sborník pohádek romských autorů Otcův duch či novelu Listopad spisovatelky Ireny Eliášové. Do konce roku má vyjít také sborník etnomuzikologických textů Tóny z krajů.

  • Ministerstvo školství umožňuje vyučovat romštinu jako nepovinný jazyk. Školy to ale nevyužívají, musely by dát dohromady nejméně sedm zájemců o výuku.
  • Podle zjištění České školní inspekce z minulého školního roku má tematiku romské kultury a dějin zařazenou do výuky 46 procent základních škol.
  • Nejčastěji se o tomto tématu baví při dějepise, občanské výchově nebo češtině.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...