Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vyvinuli internet, teď tvoří kybernetické zbraně

Programování - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Programování - ilustrační foto | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americké ministerstvo obrany chce vyvinout kybernetické zbraně, které by bylo možné použít proti nepřátelským cílům. Agentuře Reuters to dnes sdělili zástupci výzkumného oddělení Pentagonu DARPA, které sehrálo významnou roli i při vývoji internetu před 40 lety.

"Moderní válčení bude vyžadovat efektivní využívání kybernetických, kinetických a kombinovaných kybernetických a kinetických prostředků," řekla ředitelka DARPA Regina Duganová. Pojmem kinetické prostředky Pentagon označuje bomby, střely a vojáky.

Podle Duganové jsou americké schopnosti reagovat na rychlý vývoj kybernetických hrozeb omezené "v útočném i obranném pojetí". "Musíme to napravit," zdůraznila ředitelka DARPA.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozpočet oddělení se od současného fiskálního roku, který začal 1. října, zvýšil o 80 milionů dolarů na 208 milionů. V příštích pěti letech by měly výdaje na výzkum kybernetických zbraní dosáhnout 12 procent celkových výdajů Pentagonu.

"DARPA se v nadcházejících letech bude v kybernetickém výzkumu stále více soustřeďovat na hledání útočných prostředků, které by sloužily pro speciální armádní cíle," uvedla Duganová. Agentura podle ní musí prozkoumat limity využití takových prostředků, "aby byl náš národ připraven na výzvy budoucnosti".

Virus proti íránské hrozbě

Duganová také připomněla, že kybernetické útoky nemusí znamenat jen ztrátu dat, ale mohou ohrozit i fyzické systémy. V minulosti tak působil například virus Stuxnet, jehož cílem bylo sabotovat íránská jaderná zařízení. Mezi odborníky panuje podezření, že virus vyvinuli američtí a izraelští odborníci.

Americké ministerstvo obrany tvrdí, že zvláštní vojenské kybernetické jednotky už vytvořilo více než 30 zemí, včetně USA.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....