Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Řidiče nezabíjí alkohol, ale vysoká rychlost, tvrdí autoklub

Česko

  18:32
PRAHA - Za nepřiměřený považuje Autoklub ČR záměr dopravní policie zavést od ledna příštího roku povinnou dechovou zkoušku řidičů u každé silniční kontroly. Autoklub argumentuje tím, že při tomto přístupu budou všichni řidiči podezřelí a že příčinou mnohem většího počtu nehod letos byla nepřiměřená rychlost, nesprávný způsob jízdy a nedání přednosti v jízdě. Až za nimi je ve statistice počet nehod, jež řidiči zavinili poté, co před jízdou pili alkohol, upozornil autoklub.
alkohol, řidič, opilý, opilost

alkohol, řidič, opilý, opilost foto: Shutterstock

"Samozřejmě je správné, aby požití alkoholu bylo trestáno, zejména
prokáže-li se, že alkohol byl příčinou nehody. Policie by se však měla více zaměřit na příčiny, které způsobují nejvíce závažných nehod..., měla by jít po tom podstatném, eliminovat nejzávažnější příčiny současného neblahého stavu na našich silnicích, a řidiče zbytečně nešikanovat," uvedl autoklub.

Podle něj je vliv alkoholu na nehodovost a její následky ještě výrazně
nižší, než uvádějí statistiky. "K řadě nehod, které jsou označovány jako alkoholické, by totiž nepochybně došlo i v případě, že by řidič pod vlivem alkoholu nebyl," uvedl autoklub.

Poukázal na to, že letos od ledna do listopadu zemřelo při nehodách, při nichž policie zjistila, že řidiči před nimi pili alkohol, 83 lidí, což je skoro 11 procent z celkového počtu usmrcených a o sedm mrtvých více než ve srovnatelném období loňska.

Při nehodách, jejichž příčinou byla nepřiměřená rychlost, však letos od ledna do listopadu zemřelo 342 lidí, to je přes 49 procent z celkového počtu usmrcených. Dalších 228 lidí, tedy skoro 33 procent z celkového počtu usmrcených, zemřelo při nehodách, jejichž příčinou byl nesprávný způsob jízdy. Nedání přednosti v jízdě stálo životy 95 lidí, to je téměř 14 procent z celkového počtu usmrcených, upozornil autoklub s odvoláním na policejní statistiky.


Dýchat se bude při každé kontrole


Rok od roku roste počet lidí, které zabijí opilí řidiči. Jak je to možné? Šéf dopravní policie Leoš Tržil si to vysvětluje tím, že se čeští řidiči přestali bát sankcí. Kvůli liknavosti úřadů se jim totiž často vyhnou.

* LN Opilí řidiči už letos zabili více než sedmdesát lidí. Zatímco ostatní dopravní statistiky se postupně vylepšují, tato je stále horší. Jak je to možné?

Působí to na mě, jako by se naši řidiči vůbec nebáli trestu. Ačkoli v zákoně jsou pokuty a postihy za alkohol opravdu vysoké, lidé stejně jezdí opilí. Někteří řidiči, kteří nadýchají nad jedno promile a dopustí se tak trestného činu, prostě spoléhají na to, že se jejich přečin na příslušném úřadu neprojedná a po roce bude promlčen. Další věc je ta, že ve správním řízení, které by mělo být strašákem všech řidičů, padnou ve výsledku ještě nižší sankce, než kterým by řidič čelil v přestupkovém řízení od policistů bezprostředně po nehodě.

* LN Znamená to, že řidič, který nadýchá přes jedno promile, může paradoxně skončit lépe než šofér s nižším obsahem alkoholu v krvi?

Může to tak být. Mnoho případů s alkoholem, které policie úřadům oznámí, se neprojedná. Nedávná statistika hovořila o tom, že ze 14 tisíc případů, které úřadům oznámíme, je projednáno jen 10 tisíc. Realita však bude ještě mnohem horší. Pokuty jsou vysoké hlavně na papíře. V rovině sankcí, tak jak jsou napsané v zákoně, jsme srovnatelní se západní Evropou. Otázkou však je, do jaké míry jsou tyto sankce v praxi využívány. Myslím si, že někdy by ty tresty měly být vyšší.

* LN Mluvíte o tom, že mnoho případů s alkoholem končí kvůli liknavosti úřadů pod stolem. Snažíte se na to nějak upozornit i ministerstvo dopravy? Bude se to nějak řešit?

Na konci roku chceme s ministerstvem dopravy udělat jakési porovnání případů, které jsme oznámili, s těmi, které byly projednány. Ministerstvo dopravy pak musí jednat. Bude to mít sice ztíženo tím, že přestupky řeší jednotlivé městské úřady, ale vyřešit se to musí.

* LN Za nárůst smrtelných nehod s alkoholem ale nemohou jen pomalé úřady, které kritizujete. Co pro potírání opilců dělá policie?

Alkoholu věnujeme enormní pozornost. Od začátku roku jsme zjistili dvojnásobek případů s alkoholem než v roce minulém. Je to i díky tomu, že jako důkaz můžeme použít dechovou zkoušku certifikovaným měřičem. V příštím roce těchto měřičů ještě přibude. Navíc vydáme nový závazný pokyn, že při každé silniční kontrole bude automaticky provedena zkouška na alkohol.

* LN Neplánujete nějaký celostátní zátah proti opilcům za volantem?

O čem ten zátah bude? My už teď dennodenně zjišťujeme stále více opilých řidičů. Ano, my akci typu Kryštof klidně můžeme udělat, ale bude to pouze jednorázové řešení, které ničemu nepomůže. Myslím, že daleko lepší je každodenní práce. Stále připomínám, spíš tu chybí provázanost na správní úřady.

* LN Téměř každý týden slyšíme o člověku, který sedl za volant a zabil sebe nebo jiného člověka. Co si o těchto lidech myslíte?

To jsou přesně ty případy, při kterých bychom měli být nekompromisní. Když někdo zkrátka nadýchá a navíc způsobí tragickou nehodu, měl by za to náležitě zaplatit.

Josef Kolina, Lidové noviny




Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...