Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Řím taky nepostavili za den...

Česko

LITERÁRNÍ DIÁŘ

Určitě jste už v nějakých novinách či časopisu četli o tom, že kluci se nechtějí ženit, bydlí u maminky a holky se pak nemají s kým vdát. A tak dále. Zkrátka staromládenectví je trendy... Proslulým literárním starým mládencem a maminčiným mazánkem či spíše tyranem je Ignácius Reilly z románu Johna Kennedyho Toolea Spolčení hlupců.

„ ,Kolik je mu let?' zeptal se policista paní Reillyové.,Je mi třicet,' řekl blahosklonně Ignácius.,Chodíte do práce?',Ignácius mi musí pomáhat doma,' řekla paní Reillyová, jejíž počáteční odvaha trochu opadla. Začala splétat loutnovou strunu s provázkem na krabicích s pečivem.,Mám hroznou artritidu.',Utírám prach a tak,' řekl Ignácius policistovi.,A mimoto mám rozepsanou obšírnou obžalobu proti našemu století. A když mi z té literární nádeničiny začne kolotat mozek, udělám třeba sýrový krém.' “

Spolčení hlupců se odehrává v New Orleansu a především v souvislosti s posmrtně vydaným debutem Johna Kennedyho Toolea Neonová bible se mluvívá o tradici jižanské literatury. O tom, že ji lze vystopovat i ve Spolčení hlupců, svědčí jeho porovnání s jednou z povídek Flannery O'Connorové. Jedná se o titulní prózu z knihy Všechno, co se povznáší, se musí setkat. Julián právě sedí v autobuse - doprovází matku na cvičení. A ta si ráda popovídá s dalšími lidmi...

„ ,Můj syn právě loni dokončil vysokou. Chce psát, ale zatím prodává psací stroje, než se do toho dostane,' pochlubila se matka. Žena se předklonila a zamžourala na Juliána. Zpražil ji tak zlovolným pohledem, že se zvrátila zpátky na opěradlo. Na zemi přes uličku ležely pohozené noviny. Julián vstal, zvedl je a rozevřel si je před sebou. Matka ohleduplně pokračovala v konverzaci tlumenějším tónem, ale žena přes uličku zahlaholila:,No to je přece něco! Od prodávání strojů má k psaní blízko. Stačí udělat krok.',Já mu říkám,' vykládala matka,,že Řím taky nepostavili za den.' “

Nejprve jsem si dokonce myslel, že jsem něco objevil - totiž že John Kennedy Toole se inspiroval povídkou Flannery O'Connorové, protože při jejím čtení se zdá, že to ani nemohlo být jinak. Jenže v předmluvě k Neonové bibli se píše, že autor Spolčení hlupců nabídl nakladatelství v roce 1963 a román psal během vojenské služby, kterou prodělával od roku 1961. A povídka Flannery O'Connorové vyšla v knižním souboru rok po autorčině smrti, tedy v roce 1965. Takže to je ten celý objev... Ale oni Řím taky nepostavili za den.

O autorovi| Ondřej Horák, redaktor LN

Autor: