Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Riziko není větší ani menší

Česko

Šance, že se sportovci navzájem nakazí prasečí chřipkou přímo při zápase, je minimální, tvrdí primářka infekčního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

* LN Pokládáte sportovce v souvislosti s prasečí chřipkou za rizikovou skupinu?

Z pohledu nákazy jakoukoliv infekcí jí možná trochu jsou. Obecně ale sportovec není ohrožený méně ani více než zbytek populace. Riziko spočívá snad v tom, že sportovci potřebný režim začnou dodržovat až v okamžiku, kdy je jim velmi nedobře. Čeká je třeba nějaký důležitý zápas, který ještě chtějí odehrát. Sportovec by na druhou stranu měl mít kvalitní imunitní systém.

* LN Existuje šance, že by se infekce šířila mezi hráči přímo během zápasu?

Virus chřipky se nepřenáší na vzdálenost desítky metrů, ale při bližším kontaktu a v uzavřených prostorech. Proto je taková pravděpodobnost minimální.

* LN V Anglii doporučili hygienici fotbalistům, aby přestali plivat. Připojila byste se k tomu?

Zase je to hodně spekulativní. Virus se normálně vylučuje nosohltanem, je tedy v slinách a má také rád chladné počasí, jaké panuje teď. Avšak šance, že by se ze slin na hřišti vytvořil aerosol, je dost mizivá. Omezit plivání je každopádně správné i z dalších hygienických důvodů.

* LN Dá se nákaze vyhnout?

Téměř absolutní jistotu získáte po vakcinaci, úplně ale riziko nikdy nevyloučíte. Když se zkontaktujete s někým nemocným, pravděpodobnost je poměrně vysoká. Mezi všeobecná pravidla patří dostatek spánku nebo pobyt mimo zakouřené prostředí. Nepředpokládám, že by tohle sportovci porušovali.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...