13. září 2010 18:53, aktualizováno  20:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rodina vězněné Američanky požádala o zrušení kauce. Nemá na ni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Sarah Shourdová je v Íránu zadržována už více než rok.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sarah Shourdová je v Íránu zadržována už více než rok. | foto: Reuters

TEHERÁN Rodina Američanky Sarah Shourdové, vězněné v Íránu, požádala Teherán, aby upustil od vysoké kauce, protože je pro rodinu nedostupná. Sdělil to dnes Shourdové právník. Teherán v neděli oznámil, že Američanku, jíž hrozí soud za špionáž, pustí na kauci pěti miliard ríjálů (necelých deset milionů korun).

Právník Masúd Šafíaí řekl agentuře AP, že švédští diplomaté, kteří vyjednávají s Íránci v zastoupení Spojených států, požádali o zrušení kauce nebo o její snížení. Příbuzní prý mají problém dát dohromady sumu, která v americké měně činí půl milionu dolarů.

Mluvčí Bílého domu Tommy Vietor dnes ujistil, že je vláda v kontaktu s rodinami všech tří zadržených turistů i se švýcarským velvyslanectvím, které zprostředkovává americké zájmy v Teheránu. "Situace se vyvíjí, doufáme v kladný výsledek," řekl.

Šafíaí se v neděli se Shourdovou sešel ve věznici a řekl, že by Američanka mohla být na svobodě do dvou či tří dní.

Čtěte více

Agentura AP upozornila, že USA budou možná muset kvůli předání peněz Íránu vydat zvláštní povolení, aby neporušily vlastní protiíránské sankce. Jejich nejnovější verze zakazuje finanční přesuny do íránské banky Melli a jejích poboček. V minulosti se kauce za propuštění cizinců vyplácely právě jí.

Íránci Shourdovou a její dva přátele loni v červenci zadrželi na irácko-íránské hranici za údajný vstup na území Íránu. Trojice tvrdí, že byla na výletě v iráckém Kurdistánu a že pokud hranici přešla, pak nevědomky, jelikož je špatně značená. Íránci ale připravují obžalobu, která má obsahovat také bod o špionáži. Shourdová se ve vězení s jedním z krajanů zasnoubila, ale je údajně nemocná. Podle matky má předrakovinný nález a Íránci ji neléčí.

Ti původně oznámili, že dvaatřicetiletou ženu pustí z humanitárních důvodů u příležitosti ukončení postního měsíce ramadánu, který skončil v pátek. O propuštění ženy se prý zasazoval i prezident Mahmúd Ahmadínežád. Teheránská prokuratura to ale označila za vměšování do soudních záležitostí a později byl vznesen požadavek na kauci.

Podle AP se k odpůrcům propuštění Američanky připojili i někteří poslanci.

Například Ahmad Tavakolí by to považoval za "dárek paličům koránu" a odměnu Spojeným státům za sankce. Proti jsou i vlivné revoluční gardy, které jsou oporou konzervativního režimu. "Jsou-li to špioni, jak říká ministerstvo zpravodajských služeb, proč by měli dostat milost a uniknout před íránskou justicí? To, že Shourdová dostane možnost dostat se z vazby, pouze zdiskredituje bezpečnostní a tajné služby stejně jako soudnictví," oznámily gardy v prohlášení.

I když soud připravuje obžalobu i proti Shourdové a proces s ní se má konat, její právník neočekává, že by se k soudu do Íránu z USA vrátila.

Írán nedávno dva cizince na kauci pustil. V květnu to byla Francouzska Clotilde Reissová, která byla za údajnou špionáž odsouzena k desetiletému trestu. Propuštěna byla za 300.000 dolarů (5,7 milionu korun). Za tutéž sumu Íránci loni propustili kanadsko-íránského novináře Maziara Bahariho.

Byl zadržen při protestech po prezidentských volbách a ve vazbě si pobyl čtyři měsíce. V nepřítomnosti byl pak odsouzen ke 13 letům vězení a 50 ranám bičem.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz