Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Ropa dál roste, nervozita v Evropě také

Česko

Drahá ropa: nervozita kvůli dění v Libyi vyhnala cenu na další maximum, zdražuje první cestovka

PRAHA Pokračující nepokoje v Libyi ženou ceny ropy na nová maxima. Včera ráno dosáhla cena severomořské ropy Brent hranice 120 dolarů za barel. V průběhu dne se pak její cena pohybovala jako na horské dráze, v odpoledních hodinách se ustálila okolo 115 dolarů za barel. To je o pět dolarů víc než předchozí den.

K cenovým kulminacím vedlo především oznámení ředitele italské společnosti Eni Paola Scaroniho, který prohlásil, že těžba ropy v Libyi klesla o 75 procent. Africký stát je přitom dvanáctým největším světovým exportérem této suroviny. „Skutečným problémem je, že na trhu je denně o 1,2 milionu barelů ropy méně,“ řekl šéf koncernu Eni novinářům. Přesto dodal, že zatím není potřeba problém přeceňovat. Saúdové chtějí protestovat Napjatou situaci se snaží zklidnit ropný kartel OPEC. Jeho představitelé prohlásili, že nepřipustí další zvyšování cen a že pro tento případ mají k dispozici kapacitu pět milionů barelů ropy denně.

Státem, který by měl výpadky Libye nahradit, je především Saúdská Arábie, která momentálně jedná s evropskými ropnými společnostmi o případném navýšení svojí denní produkce.

Saudská Arábie je po Rusku druhým největším producentem ropy na světě. V kartelu OPEC zaujímá její produkce dokonce celých 29 procent.

Saúdská Arábie má však také problém, na Facebooku se začaly objevovat výzvy k nepokojům i v této zemi. Pokud by se něco takové skutečně stalo, mohla by to být fatální rána celému ropnému trhu.

Ať už v tomto arabském království nepokoje propuknou, či nikoli, už jen zmínky o této možnosti vyvolávají velkou nervozitu na trzích. Například hlavní komoditní specialista banky Société Générale Michael Wittner tvrdí, že za předpokladu, že dojde k výpadku dodávek ropy z Libye a přidal by se k tomu další významný exportér ropy, bude cena ropy atakovat hranici 150 dolarů za barel.

Analytici společnosti Nomura však už mluví o ceně dosahující 220 dolarů za barel. „To by se mohlo stát v případě, kdyby Alžírsko i Libye zastavily dodávky ropy. Neměli bychom podceňovat míru spekulací na hodnotu ropy, která od války v Zálivu velmi narostla,“ říká Michael Lo, analytik banky Nomura.

Svět se bojí inflace Podle odhadů Société Générale znamená nárůst ceny ropy o každých 20 dolarů zpomalení globálního ekonomického růstu o procentní bod.

Hlavním dopadem by byl růst cen v celém řetězci, kdy zejména paliva by zdražila dopravu, čímž by pro koncové zákazníky po celém světě zdražilo prakticky veškeré spotřební zboží. Například podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše by v situaci, kdy by ceny ropy vystoupaly až na úroveň 150 dolarů za barel a chvíli tam vydržely, evropská inflace by mohla vzrůst o jeden až jeden a půl procentního bodu.

Z vývoje cen ropy samozřejmě těží zejména těžební koncerny. Až na ty, které jsou dotčeny současným děním v Libyi, tedy italský Eni, Repsol nebo OMV. Naopak nejhorší dopad pociťují nízkonákladové letecké společnosti, jako je třeba Ryanair nebo EasyJet.

Tabulka

Export ropy za leden 2011 (v tisících barelů za den)

1 Saúdská Arábie

2 Írán 3658

3 Irák 2706

4 Spojené arabské emiráty 2375

5 Kuvajt 2354

6 Venezuela 2256

7 Nigérie 2172

8 Angola 1618

9 Libye 1574

10 Alžírsko 1276

11 Katar 813

12 Ekvádor 481

Graf

Ropa (v dolarech za barel)

Lufthansa (v eurech za akcii)

Shell (v librách za akcii)

Zdroj: OPEC

Autor: