Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„Roušku nemám. Jsem v rukou Boha“

Česko

Nad hadždž, poutí milionů muslimů do saúdskoarabské Mekky, se vznáší přízrak nebezpeční nákazy prasečí chřipkou

JERUZALÉM/RIJÁD Nebezpečí požárů či vzniku nekontrolovatelné paniky a tlačenice ve statisícovém davu – to jsou jen některé z tvrdých oříšků, které musí saúdskoarabské úřady každoročně řešit během velké poutě milionů muslimů do Mekky, takzvané hadždž. Letos přibyl další vykřičník. Obří shromáždění poutníků ze seto šedesáti zemí světa ohrožuje virus prasečí chřipky H1N1.

„Roušku ani ochrannou masku nenosím. Věřím, že je to v rukou Boha, zda se nakazím, nebo ne,“ říká krátce po příletu do Saúdské Arábie Alžířanka Fátima Bint Sa' adu. A to i přesto, že před záludnou chřipkou varují přímo v centru islámských svatých míst obří plakáty a v zemi panují nejpřísnější protiepidemiologická opatření.

Mnozí věřící v místech, kde prorok Muhammad zakládal islám, preventivní ochranné prostředky prostě odmítají.

Například ženy mají mít v Mekce odkrytou tvář, a tak některé z nich nechtějí ani ochrannou roušku. Mnoho muslimů také kvůli zákazu alkoholu zavrhuje dezinfekční gely na ruce.

Jinak si ale boží přikázání vysvětluje Egypťanka Umm Ahmad. „V souladu s islámem má každý muslim dbát na své zdraví a svůj život. Roušku tu proto nosím pořád,“ uvedla pro palestinskou agenturu Ma'an.

Saúdskoarabské úřady neponechávají nic náhodě – koneckonců každoroční příliv poutníků štědře plní státní kasu a zajištění ideálních podmínek je tedy otázkou pohostinnosti i finančního kalkulu.

Na letištích jsou proto instalovány detektory na měření teploty, stejně tak u vjezdu do přístavní Džiddy. Všichni poutníci byli předem vyzváni, ať se naočkují minimálně proti běžné sezonní chřipce a v případě dostupné vakcíny i proti H1N1. Spojené arabské emiráty se rozhodly, že bez očkování proti prasečí chřipce své poutníky do sousední země nepustí vůbec.

K odložení pouti letos ministři zdravotnictví všech muslimských zemí důrazně vyzvali těhotné ženy, lidi s chronickými onemocněními a starší 65 let a také děti do dvanácti let.

„Žádné nové případy úmrtí mezi poutníky kvůli chřipce nemáme. Těm, u nichž se nemoc objevila, byla poskytnuta odpovídající péče. Situace je plně pod kontrolou,“ uklidňoval v minulých dnech za organizátory saúdskoarabský mluvčí Chálid Mirdžalání.

V království bylo dosud zachyceno dvacet zahraničních poutníků s prasečí chřipkou.

Celkem už ale v zemi od léta nákaze podlehlo sedm desítek lidí, místních nakažených je na sedm tisíc. Horší bilanci však vykazují jiné muslimské země, například Írán tento týden ohlásil už stou oběť.

Obavy z dalšího zavlečení nákazy do Mekky a následného šíření dál do světa se projevují i v konkrétních číslech: zájem saúdskoarabských poutníků o hadždž letos klesl na sedmdesát procent proti loňskému roku.

„Zatím jsme vydali 68 tisíc povolenek (k pouti, pozn. red.),“ uvedl Sa´ad Kurajší, šéf úřadu pro zajišťování pouti při hospodářské komoře v Mekce. Podle něj klesl i počet zájemců ze zahraničí. Do světa bylo vysláno zatím kolem 1,7 milionu povolenek, což je mnohem méně než v minulých letech.

Hrozí milionové ztráty Pokud zůstanou kvóty jednotlivých zemí nenaplněny, Saúdská Arábie přijde o příjmy z cestovního ruchu v řádu milionů dolarů. Pro srovnání: jeden „poutnický balíček“ např. pro zájemce z USA stojí čtyři až sedm tisíc dolarů (až sto tisíc korun). Do Mekky a Medíny se přitom jen v době hadždž každoročně sjíždí z celého světa na dva a půl milionu muslimů.

Velká pouť letos vrcholí příští čtvrtek a pátek. Během hadždž každoročně zemřou stovky lidí, kromě požárů stanových táborů a dalších nehod je to často v důsledku srdečních příhod.

Nejčastějšími důvody vyhledání lékařské pomoci jsou ale podle studie saúdskoarabských lékařů právě akutní respirační onemocnění.

O autorovi| Eva Turečková, spolupracovnice LN na Blízkém východě

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...