Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Rozner ve společnosti popíračů holokaustu. Funkce poslance mu může přitížit, míní advokát

Česko

  5:00
PRAHA - Mandátový a imunitní výbor začal v úterý projednávat žádost policie o vydání poslance SPD Miloslava Roznera. Ten se tím dostal do úzkého výběru lidí - stíhaní za popírání či zpochybnění genocidy se počítají za poslední dekádu v desítkách. Podle advokáta Tomáše Gřivny by mu navíc u případného soudu mohla funkce poslance uškodit.

Poslanec Miloslav Rozner. foto: ČTK

Šest měsíců až tři roky. V takovém rozmezí by se mohl pohybovat případný trest pro poslance za SPD Miloslava Roznera, kterého chce policie stíhat kvůli jeho výrokům o romském táboře v Letech u Písku, kde podle Roznera fungoval „neexistující pseudokoncentrák“.

Poslanec Okamurovy strany se podle policie dopustil porušení paragrafu 405 trestního zákoníku, který nese název „Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia“.

§ 405 tresního zákoníku

Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia:

Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo nacistické, komunistické nebo jiné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny nebo zločiny proti míru, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

To je součást trestního zákoníku, kterou se policie ani soudy nezabývají na denní bázi, poslanec Rozner se tak může dostat do svým způsobem „vybrané společnosti“. Z policejních statistik, které má server Lidovky.cz k dispozici, vyplývá, že v rámci zmíněného paragrafu bylo vedeno za posledních osm let jen 63 vyšetřování. Letošní rok byl s jedenácti případy vůbec nejplodnější, na opačném spektru stojí rok 2010 s třemi zaznamenanými delikty.

Roznerův případ je ale podle advokáta Tomáše Gřivny v jistém ohledu výjimečný. „Málokdy je tak jasné, kdo dané výroky pronáší. Pokud se výroky objeví na internetu v rámci nějaké diskuze, kde lidi cítí větší anonymitu, je těžší autora výroků dohledat. Také se to děje ve větším měřítku. Případ pana Roznera je ale specifický tím, že má tvář, že je dobře zdokumentováno, že výroky skutečně pronesl,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz Gřivna.

Počty případů podle § 405

2010
3
2011
6
2012
8
2013
8
2014
9
2015
7
2016
4
2017
7
2018
11

Graf zobrazuje počet zahájených vyšetřování na základě podezření z porušení paragrafu 405.

Podle právníka z advokátní kanceláře Gřivna & Šmerda poslancovy výroky skutečně mají šanci naplnit skutkovou podstatu trestného činu popírání či zpochybňování genocidia. „Platilo by to v případě, pokud se dojde k závěru, že na místě skutečně stál koncentrační tábor, kde docházelo ke zločinům proti lidskosti,“ uvedl advokát.

Gřivna: Poslancovi je dopřáváno sluchu, může to uškodit

Co by v případném procesu bylo pro Roznera klíčové? Pokud se ho mandátový a imunitní výbor v lednu rozhodne po konzultacích s vyšetřovateli a státními zástupci vydat, a octne se tak před soudem, mandát poslance by mu mohl přitížit.

Doplatí Rozner na ‚neexistující pseudokoncentrák‘? Policie požádala sněmovnu o jeho vydání

„Posuzuje se kontext i osoba pachatele. V rámci výměry trestu by mohla funkce poslance v tomto případě spíše přitížit. Je to někdo, komu je veřejně dopřáváno sluchu, protože je to člen parlamentu. Mohlo by to mít vliv na závažnost provinění,“ myslí si Gřivna a doplňuje, že podle jeho názoru je společnost k verbálním činům s tímto kontextem v dnešní době citlivější.

K případnému Roznerově potrestání je však ještě daleko. Pokud by se případ dostal před soud, nejspíše by se znovu otevřela debata mezi historiky o skutečném charakteru tábora v Letech. Nejprve by se totiž muselo vyřešit, jestli byly výroky o „neexistujícím pseudokoncentráku“ skutečně lživé. Dál by se řešilo, zda šlo o úmysl.

Vepřín v Letech.

Podle Gřivny se v takových situacích může přihlížet například ke členství v extremistické organizaci, není to prý ale zdaleka podmínka. „Vůbec se nemusí jednat o člena nějaké extremistické skupiny. Jedná se spíše o individuální izolované výroky,“ upřesnil pro server Lidovky.cz advokát.

SPD za Roznerem stojí, Grospič chce rozhodnout v lednu

Podle předsedy SPD Tomia Okamury má Miloslav Rozner plnou podporu hnutí a jeho členové budou hlasovat proti vydání. Okamura vydává výroky člena své strany za součást kritiky postupu vlády ve věci odkupu vepřína v Letech u Prahy

‚Neexistující pseudokoncentrák.‘ Okamura a Rozner nebudou za výroky o táboře v Letech stíháni

Ten za 450 milionů korun odkoupil stát, jelikož se nacházel na místě romského koncentračního tábora, který tam stál v době druhé světové války. Na místě by měl vzniknout  památník romského holokaustu. Odkup vepřína i částku dlouhodobě kritizovali Okamura i SPD s tím, že je přemrštěná a že koncentrační tábor v Letech byl jen obyčejný tábor bez plotů a dozorců.

Žádost o vydání Roznera dorazila do sněmovny minulý týden v pondělí. Tento týden v úterý mandátový a imunitní výbor, jehož je Rozner sám členem, případ poprvé projednal. Podle předsedy výboru Stanislava Grospiče by mohl výbor rozhodnout o doporučení už na příštím zasedání v lednu. Členové výboru budou chtít vyslechnout ještě vyšetřovatele případu, obvodního státního zástupce pro Prahu 4 i zástupce městského státního zastupitelství.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha