28. června 2010 21:40, aktualizováno  22:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská loď Sojuz měla problémy. Nespojila se s novým modulem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ruská vesmírná loď Sojuz vyjíždí z hangáru k přípravě na start. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská vesmírná loď Sojuz vyjíždí z hangáru k přípravě na start. | foto: ČTK

MOSKVA První pokus o přesunutí kosmické lodi Sojuz zaparkované u pracovního modulu Zvezda k novému modulu Rassvet, který je od května součástí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), se nezdařil.

Podle informací ruské agentury ITAR-TASS byl příčinou chybně provedený povel pro nové nastavení slunečních baterií. Po půlhodinovém manévru a s pomocí ruční pilotáže se nakonec s novým modulem u orbitální stanice spojila.

Sojuz je na ISS už od 18. června, kdy tam dopravil kosmonauta Fjodora Jurčichina a dva americké astronauty Shannon Walkerovou a Douglase Wheelocka. Podle plánu se má posádka i se Sojuzem přesunout z modulu Zvezda do nového parkovacího modulu Rassvet. Ten má v budoucnu sloužit hlavně k ukotvení ruských raket Sojuz a Progress.

Podle ruské agentury je to v historii ISS vůbec poprvé, co se podobný manévr nezdařil. Modul Rassvet ještě není plnohodnotnou součástí ISS a ukotvení dopravní lodi Sojuz k této nové části vesmírné stanice má premiéru. I tím experti vysvětlují počáteční neúspěch.

Na ISS je v současné době šest kosmonautů. Kromě Jurčichina, Walkerové a Wheelocka ještě ruští kosmonauti Alexander Skvorcov a Michail Kornijenko a Američanka Tracy Caldwellová-Dysonová.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz