11. července 2007 13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusko brojí proti hanobení hrobů sovětských vojáků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 131Diskuse
Pomník obětem osvobozovacích bojů a padlých rudoarmějců v Brně-Králově Poli opět zdobí pěticípá hvězda. Vrátila se na pomník po letech, protože si to vymohli zástupci Ruského velvyslanectví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomník obětem osvobozovacích bojů a padlých rudoarmějců v Brně-Králově Poli opět zdobí pěticípá hvězda. Vrátila se na pomník po letech, protože si to vymohli zástupci Ruského velvyslanectví. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

MOSKVA/PRAHA Vandalismus vůči hrobům sovětských vojáků v České republice je trnem v oku ruskému ministerstvu zahraničí. To dnes podalo oficiální protest a očekává rychlé a konkrétní kroky při vyšetřování těchto případů.

Ruský protest, který citovala agentura ITAR-TASS, dnes převzalo české velvyslanectví v Moskvě. České ministerstvo zahraničí tento vandalismus odsuzuje.

Existenci dopisu potvrdil i český velvyslanec v Rusku Miroslav Kostelka. Ruská strana podle něj celou kauzu vnímá jako záležitost, která může za určitých okolností poškodit česko-ruské vztahy.

Ministerstvo: Je to obyčejný trestný čin
Ruské ministerstvo zahraničí připomnělo nedávný incident, kdy ze hřbitova na pražských Olšanech zmizely ze 48 náhrobků bronzové basreliéfy. Podle ruské diplomacie to není první případ, například 22. května podobným způsobem zmizel bronz z 12 mohyl.

České ministerstvo zahraničí vandalismus vůči hrobům sovětských vojáků v Česku odsuzuje. "My to považujeme za kriminální čin," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Ministerstvo bude proto podle Opletalové komunikovat s ministerstvem vnitra a dalšími orgány státní správy, které se podílejí na vyšetření incidentu.

Český velvyslanec už také ruské straně sdělil, že případy jsou v ČR vyšetřovány jako obyčejný trestný čin, kdy se kdosi pokusil získat kov, který je možné prodat do sběru.

"Přestože jim vysvětlujeme, že se s velkou pravděpodobností jedná o kriminální čin, kdy se někdo pokusil obohatit, oni to v souvislosti s Brnem vnímají jako trend, který může narušit česko-ruské vztahy," řekl dnes Kostelka.

Na konci června odbrousil místostarosta městské části Brno-Královo Pole René Pelán znak srpu a kladiva z památníku nad hrobem Rudoarmějců. Rusové tehdy jeho čin označili za vandalství a žádají rychlé vyšetření.

ČTK
  • 131Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.